• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska u UN tražila povlačenje odluke o Šešelju

Izvor Beta

Stalni predstavnik Hrvatske u UN Vladimir Drobnjak pozvao na sednici Saveta bezbednosti UN glavnog haškog tužioca da zatraži od Tribunala u Hagu da povuče odluku o privremenom puštanju na slobodu optuženika Vojislava Šešelja.

Drobnjak je na sednici Saveta bezbednosti na kojoj su predstavljeni redovni izveštaji o radu Tribunala i saradnji zemalja bivše Jugoslavije s tim sudom takođe optužio Srbiju da ne želi da shvati ozbiljno Šešeljev slučaj.

"Do izražaja dolazi nemogućnost Srbije da shvati ozbiljno Šešeljev slučaj i da se nosi s njim. Neki događaji iz prošlosti govore o tome da Srbija to ne želi", rekao je Drobnjak tokom polemike sa srpskim ambasadorom u UN Milanom Milanovićem koji je naveo da "govor mržnje nije svojstven samo Srbiji već celom regionu".

Drobnjak je istakao da je predsednik Hrvatske Ivo Josipović uputio dokument Savetu bezbednosti u kojem je želeo da skrene pažnju tog tela na Šešeljev govor mržnje u javnosti od kako je pušten na privremenu slobodu zbog bolesti.


"Privremeno puštanje na slobodu Šešelja je smejanje u lice žrtvama rata... Šešelj je oslobođen iz humanitarnih razloga, ali posledice njegovog oslobađanje nisu uopšte ljudske... Videti da je otpuženi za ratne zločine oslobođen, potpuno je neprihvatljivo i uvredljivo", rekao je Drobnjak.

On je ocenio da eskalacija Šešeljeve zapaljive političke retorike I govora mržnje mogu da ugroze mir i stabilnost u regionu i dodao da Šešelj ismeva ne samo žrtve već i međunarodnu pravdu.

Srpski predstavnik u UN Milanović ocenio je da Hrvatska zloupotrebljava slučaj Šešelja u političke svrhe (u Hrvatskoj će 28. decembra biti predsednički izbori).

On je podsetio da sadašnje Šešeljeve izjave nisu različite od onih koje je uobičajeno davao u haškom sudu, kao i da je uprkos tome on ipak pušten na privremenu slobodu.

"Izjave koje Šešelj daje o Srbiji ne mogu se pripisati Vladi Srbije. Regionalna destabilizacija nije u interesu Srbije. Mi poštujemo civilizacijske vrednosti i vladavinu prava i posvećeni smo miru,
stabilnosti i pomirenju", rekao je Milanović.

Drobnjak je poručio da odsustvo adekvatnog političkog ponašanja srpske vlade u slučaju Šešelja potkopava veru žrtava u međunarodnu pravdu i ponovio da je Evropski parlament u rezoluciji u
kojoj je osudio "ratnohuškački govor i govor mržnje i podsticanje na teritorijalne zahteve" Vojislava Ssešelja tražio od srpskih vlasti da osude Šešeljevo javno ispoljavanje mržnje i ispitaju da li je prekršio srpske zakone.

On je izrazio nadu da će ozbiljno biti shvaćene preporuke iznete u rezoluciji EP 27. novembra i dodao da ako to ne bude slučaj to može da doprinese "narastajućem nepoverenju u međunarodni krivični tribunal, čak i među onima koji su snažni pobornici međunarodnog
prava".

Na opasku Milanovića o ugroženosti srpske manjine u Hrvatskoj, Drobnjak je rekao da je "Savet bezbednosti poslednje mesto na kome treba da se raspravlja o pitanju srpske manjine u Hrvatskoj".

"Govoreći o tome, dao bih toj stvari važnost koju ona nema", poručio je Drobnjak.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nemanja NS

Vojo mogu samo da ti se sagnu

Mitar

Ko jo? sme da tvrdi da Ha?ki tribunal nije politi?ki sud?

Urke

Srbin Drobnjak..

special image