Predstavnik Pentagona rekao je za rusku agenciju Novosti da je vojno prisustvo Alijanse povećano, ali da se sve "operacije sprovode krajnje transparentno".

Sadašnji napori Evropske komande oružanih snaga SAD u skladu su sa operacijom "Atlantska rešenost" i demonstriraju američku "posvećenost zajedničkoj bezbednosti NATO, dugoročnom miru i stabilnosti u regionu, posebno u svetlu ruske "umešanosti u Ukrajini", rekao je zvaničnik Pentagona.

Američka operacija "Atlantska rešenost" podrazumeva nastojanja SAD da podrže svoje NATO saveznike i partnere u Evropi, što znači stalno prisustvo kopnenih ali i vazdušnih snaga u Poljskoj i u regionu Baltika, kao i održavanje pomorskih vežbi u Crnom moru.

Avioni tipa "avaks" iz Nemačke i Velike Britanije preusmereni su još u martu da više lepte iznad Poljske i nad Blatikom.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg saopštio je početkom decembra u Briselu da su zemlje članice saveza odobrile formiranje novu privremenu vojnu silu za brzo reagovanje, koja će biti operativna početkom 2015. godine, a zatim prerasti u stalnu

DUPLIRAN BROJ ŠPIJUNSKIH LETOVA

Moskva je prethodno optužila NATO za značajno povećanje vazduhoplovne aktivnosti i obaveštajnih letova u zoni granice, prenela je Raša tudej.

General pukovnik Mihail Mizincev, šef Kontrolnog centra za nacionalnu odbranu, izjavio je juče za agenciju Blumberg, da prisustvo NATO u Istočnoj Evropi počinje da predstavlja zabrinutost za Moskvu.

General je ukazao da su se špijunski letovi NATO duplirali na oko 3.000 ove godine.

Mizincev je rekao da su strani avioni, u periodu 2013-2014, leteli "opasno blizu" ruskih aviona u najmanje 55 slučajeva, na razdaljini manjoj od 100 metara.

Ruske misije su "rizične, koliko se i letovi aviona NATO blizu ruske granice mogu smatrati rizičnim", kazao je Mizincev.