• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašađeno 485 sadnica bresta na Adi Ciganliji

Izvor Tanjug

U okviru realizacije Strategije pošumljavanja grada danas je na Makiškoj strani Ade Ciganlije zasađeno ukupno 485 sadnica bresta, na površini od 1,3 hektara.

Adu Ciganliju žargonski zovemo pluća Beograda i šteta bi bila da ovaj prostor bude opustošen ili da tu budu građevine, pa će umesto toga, ovaj drvored predstavljati branu za smog koji dolazi sa starog puta za Obrenovac, rekao je direktor JP "Ada Ciganlija" Žarko Šormaz.

"Mi smo pokušali ovim drvoredom da napravimo jednu branu između Obrenovačkog puta i korisnika Ade Ciganlije da jednostavno mogu da udišu svež vazduh", objasnio je Šormaz.

Gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan rekao je da je ovo izvorište pijaće vode i da postoji napor da se Makiš zaštiti, jer će u budućnosti voda polako početi da nedostaje.

Trivan je rekao da je Beograd jedini grad u Evropi koji organizovano i temeljno radi pošumljavanje i dodao da je to veoma efikasan način zaštite od poplava.

"Ovim projektom podigli smo i deo nasipa jer smo u periodu kada će poplava biti sve više jer tamo gde imate pošumljeno, ozelenjeno i zatravljeno zemljište vi oticaj vode sa tih površina smanjujete za sedamdesetak procenata", istakao je Trivan.

On je rekao da je funkcija svega ovoga što se radi zapravo ublažavanje klimatskih promena jer je pošumljavanje najjeftiniji i najefektniji način njihovog ublažavanja.

Ova akcija se realizuje u saradnji sa Šumarskim fakultetom, a od 2011. godine do danas u gradu je pošumljeno više od 400 hektara.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

asad

ja bih dodao da je za sve poplave u beogradu zaduzeno JP beograd vode,koje zapravo ne postoji,odnosno nije umogucnosti da ista izvrsi jer nema mehanizaciju nema nista!!! a sumarski fakultet nije konsultovan od strane drzave vec 20 GODINA! nego sve preko nekih drugih organizacija i donatora,jel vi mislite da se na sumarskom fakultetu gledaju drva? cemu sluzi taj fakultet jel se zapitao neko nekada? a ministarstvo sumarstva i vodoprivrede,NE POSTOJI! smandrljali sve pod jedno i stavili gluvu i slepu osobu na celo,kao i onog verbica i udovicica...

pimpoje

Kako covek da se ne nasmeje posle ovakve recenice: "Trivan je rekao da je Beograd jedini grad u Evropi koji organizovano i temeljno radi pošumljavanje i dodao da je to veoma efikasan način zaštite od poplava." Izgleda da gospodin Trivan bas i nije mnogo putovao po zapadnoj Evropi. Sto ne objasni zasto je Beograd jedini grad u Evropi gde su komarci bili preko citave godine i terorisali stanovnistvo i gde pacovi slobodno setaju uz vodene tokove, neki toliko debeli, da pomesas sta je u pitanju. O ambroziji i alegenima u vazduhu skoro 10 meseci ove godine isto ne treba trositi reci, tako da toliko o znanju doticnog. Drugo: ta sadnja se toliko dugo radila, da kada je zavrsena, nije im palo na pamet da operu biciklisticku stazu od blata, pa je tek posle nekoliko kisnih dana voda sprala to sama, posto kod nas ocigledno je taj dobar obicaj da je bolje ostaviti haos za sobom kao dokaz nekog rada.

v1adimir

@pimpoje Sve je "naopako", slabo organizovano i radi se "do pola". Mislis da je nekome PALO NA PAMET da treba da se opere i pocisti nesto, lol. U zgradi, gde zivimo i koja je (sada) privatno vlasnistvo.. Ljudi izvode radove i NE pociste za sobom, tako da su nam danima posle stanovi puni djubreta sa obuce - valjda misle da placaju ciscenje zgrade, pa kad dodje na red.. Isto k'o i ovi, totalno ludilo (svuda, svi i sve, od malih do velikih stvari), odnosno svakog boli uvo; a, trazimo "bolji zivot". E, pa kako? :) :)

special image