• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LGBT zajednica podeljena oko Parade ponosa

Izvor Tanjug

Među pripadnicima LGBT populacije ne postoji saglasnost o potrebi održavanja Parade ponosa i njenog značaja za ostvarivanje i unapređivanje prava tih osoba, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Centar za kvir studije.

 LGBT zajednica podeljena oko Parade ponosa Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Rezultati istraživanja "LGBT populacija i Parada ponosa" pokazali su da 29 odsto pripadnika podržava njeno održavanje, 38 odsto njih načelno podržava paradu, ali ne u obliku kakva je danas, sedam odsto je neopredeljeno, a 26 odsto njih je protiv održavanja te manifestacije.

Članica istraživačkog tima Marijana Stojičić navela je da pripadnici LGBT populacije koji su aktivniji u civilnom sektoru žive u većim gradovima i imaju otvoreniji odnos sa članovima porodice češće i podržavaju Paradu ponosa.

"Oni, uglavnom, najcešće odgovaraju da se na taj način povećava vidljivost LGBT populacije i da je to način da se ostvare prava tih osoba", rekla je ona u Kulturnom centru Rex.

Stojičić je dodala da oni koji se protive održavanju te parade strahuju za svoju bezbednost i smatraju da se na taj način povećava netrpeljivost prema LGBT osobama.

"Strah od nasilja obeležava egzistenciju LGBT populacije u Srbiji", ocenila je Stojičić.

Prema njenim rečima, 77 odsto pripadnika LGBT populacije navodi da je jedan od primarnih ciljeva LGBT organizacija zaštita tih osoba od nasilja, a 65 odsto njih smatra da je najvažnije izboriti se za socijalna i ekonomska prava te populacije i zaštititi ih na radnom mestu.

Stojičić je podvukla da je najveći broj pripadnika LGBT populacije označio državu kao glavnog krivca za prethodna neodržavanja Parade ponosa, a manji broj njih smatra odgovornim organizatore te parade i LGBT organizacije.

Istraživanje, koje je podržala Fondacija za otvoreno društvo Srbija, sprovedeno je u periodu od januara do aprila 2014. godine preko upitnika i fokus grupa u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gay and a stray

Jednostavno se preselite, kao i ja. Zivim s partnerom preko, super nam je, prihvaceni od strane drugih, bas sloboda. Nase ne brukamo tu, ne razmisljamo sta ce ko da kaze i sl. A i zaradjujemo vise nego u Srbistanu. Vi sad stavite na vagu, pa sta prevagne...

special image