• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srećan Božić

Dan kada se veruje da je rođen Isus, 25. decembra, obeležavaju danas Rimokatolička, protestantske i Anglikanska crkva, kao i deset od 14 pravoslavnih crkava.

Zajedno sa Uskrsom i Duhovima, Božić spada u tri najveća hrišćanska praznika i smatra se najradosnijim.

''Život je svetinja kojom niko nema pravo da trguje - ni nacionalne, ni međunarodne intstitucije'', istakao je u božićnoj poruci beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar i dodao da je Bozićna tajna ''kamen temeljac svekolikog života i celokupne kulture, noseći stub prave civilizacije i živog humanizma".

Hočevar, koji je u crkvi Svetog Antuna predvodio ponoćku kojoj je prisustvovao i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, poručio je i da Božić nije praznik samo nekih većih ili manjiih crkvenih, verskih zajednica ili nekih plašljivih osoba koje beže od ovog sveta.

On je čestitao svim vernicima Božić poželevši im da ispinjeni tom svetlošću i snagom mirno započnu Novu godinu.

''S Božijim blagoslovom ona će sigurno biti srećna i uspešna, što od srca svima želim!, rekao je Hočevar u božićnoj poruci.

Božić 25. decembra, mereno laičkim (Gregorijanskim) kalendarom slave Rimokatolička , protestantske i Anglikanska crkva, dok većina pravoslavnih crkava (trenutno) na isti dan slave po Novojulijaskom (Meletijinom ili Milankovićevom) kalendaru.

Najradosniji hrišćanski praznik danas lsave i vernici Carigradske (Vaseljenske) patrijaršije (po "prvenstvu časti" prve među pravoslavnim crkvama), Aleksandrijske patrijaršije (druga), Antiohijske patrijaršije (treća), Grčke pravoslavne crkve (11.), Kiparske crkve (10.), Bugarske pravoslavne crkve (osma), Rumunske pravoslavne crkve (sedma), kao i manje pravoslavne crkve Poljske (12.), Čeških zemalja i Slovačke (14), Albanska (13).

Otkud Novi julijanski kalendar

U Carigradu (Konstantinopolju ili Istanbulu) maja 1923. godine održan je Svepravoslavni kongres na kome je kao član srpske delegacije učestvovao i srpski astronom Milutin Milanković koji je na zahtev pravoslavnih predstavio svoj kalendar. Opšte oduševljenje prisutnih patrijarha i izaslanika (osim iz Moskovske patrijaršije koja nije imala predstavnika jer se još nije bila oporavila od Revolucije 1917.), Milanković nije zaslužio samo time što je kalendar neuporedivo tačniji (za razliku od gregorijanskog kalendara koji na svakih 400 godina "ispušta" tri prestupne u odnosu na stari julijanski ovaj na svakih 900 godina ispušta sedam), već i zbog toga što njihovim usvajanjem dobijaju tačan kalendar umesto "paganskog" kalendara rimskog imperatora Julija, a da pritom ne moraju da prihvate kalendar Rimokatoličke crkve. Pravoslavne crkve koje su reformisale kalendar su prihvatile od 1924. pa nadalje (Bugarska crkva tek 1963.) Milankovićev i Gregorijanski kalendar će se prvi put razlikovati 2800. godine.

Tog kalendara se drže i većina pravoslavnih parohija u SAD, čak i one koje spadaju pod Moskovsku patrijaršiju.

Jerusalimska patrijaršija (četrvrta po časti), Moskovska (peta), Srpska pravoslavna crkva (šesta), Gruzijska (deveta), Ukrajinska i (nepriznata) Makedonska crkva, gruzijska i ukrajinska crkva , kao i zajednica Svete gore se drže starojulijanskog kalendara, po kome je taj 25. decembar na Gregorijanskom kalendaru 7. januara.

Božićno slavlje traje nekoliko dana - kod rimokatolika, sve do praznika Sveta tri kralja, 6. januara.

Prema Bibliji, Isus Hristos je Sin Božji, kojeg je rodila devica Marija, bezgrešnim začećem putem Svetog duha, u gradu Vitlejemu.

Budući da se u Novom zavetu ne navodi kada se tačno rodio Isus, prvi hrišćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs. U prvo vreme postojanja hrišćanske crkve, Božić i Bogojavljenje su proslavljani u isti dan, a praznik je nazivan Epifanija.

Božić je počeo da se slavi u Rimu, prema mnogim izvorima, na dan kada se prethodno slavilo rođenje paganskog boga sunca, Sola.

U Rimokatoličkoj crkvi se u noći između Badnjeg dana (24. decembra)

i Božića (25. decembra) služi sveta misa koja se zove ponoćka.

Centralnom proslavom na Badnje veče u crkvi Svetog Petra u Vatikanu predsedava papa.

Danas, 25. decembra u podne, papa u Vatikanu sa lođe crkve Svetog Petra će održati govor i dati blagoslov Urbi et orbi (gradu Rimu i celom svetu).

Simboli Božića kod rimokatolika su jasle, u kojima je Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac.

Kićenje božićnog drveta je star običaj, ali nije bio raširen sve do sredine 19. veka, kada se širi uglavnom pod uticajem nemačke tradicije. Sada je prihvaćeno u celom svetu.

Za Božić se u crkvama postave jasle, sa scenografijom koja treba da dočara ambijent staje i skromne uslove u kojima je Hrist rođen, potiče iz 13. veka. Simbolične i stilizovane jasle u svojim domovima danas imaju i mnogi vernici.

Venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića.

Višenedeljni post uoči praznika primenjuju svi hrišćanski vernici.

Komentari 24

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Neshke

Kakav je to samo paradoks, da se ponosimi Milankovicem i isticemo da je on Srbin a u isto vreme ne prihvatamo njegov kalendar za koji je dokazano da je tacan.

асд

Ало "писмејкери" ,господо "мир у свету" и остали фолиранти ,данас Србима није Божић! НИКАДА НИЈЕ БИО И НИКАДА БИТИ НЕЋЕ. Божић је Србима 25. јануара,али по старом календару. Коме се то не свиђа,нека слободно иде у Ватикан да фратрима љуби руке. Ово је Православна земља!

slepac

@асд O ,,Pravedniče,, oprosti meni grešnom što sam sinoć popio pivo sa Karčikom.

special image