Posebno se naglašava njeno zagovaranje uvođenja obaveznog vojnog roka, bar na mesec dana, tokom kog bi se vojnici obučavali za antiterorističko delovanje.

To je svojevrsni akt koji ide u korak sa američkom Patriotskim zakonom, tvrde neki portali, uz procenu da bi Hrvtska u toj zamisli trebalo da postane čuvar istočnih granica jedne političke i vojne alijanse.

Neki portali navode da nova predsednica Hrvatske namjerava da vodi politiku stalnog zaoštravanja prema susedima i podsećaju na njeno verbalno "izdvajanje" Vojvodine iz Srbije tokom pobedničkog govora posle izborog glasanja.

Takođe, Kitarovićeva je jasno podržala ustavne promene u BiH i najavila jaku podršku hrvatskim interesima.

Na unutrašnjem planu, Kitarovićeva jasno pokazuje da će izlaziti iz (protokolarnih) predsedničkih ovlaštenja i voditi "rat" sa vladom, koja po ustavu Hrvatske vodi zemlju, a to može da dovede do ustavne krize.

MILANOVIĆ IPAK ČESTITAO NOVOJ PREDSEDNICI

Premijer Hrvatske Zoran Milanović danas se prvi put obratio novoizabranoj predsednici iz opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i poželeo joj dobrodošlicu.

 "Bivšem predsedniku Ivu Josipoviću koji je po mišljenju svih nas časno i uzorno obavljao dužnost predsednika, još jednom izražavamo svoju zahvalnost, a novoj predsednici želimo dobrodošlicu. S njom ćemo sarađivati u okviru zakona, kao i do sada", rekao je Milanović na početku sednice Vlade.

On je dodao da su s dosadašnjim predsednikom sarađivali odlično u okviru područja saradnje predsednika i Vlade, a koja su, kako je rekao, malobrojna, i izrazio uverenje da će tako biti i ubuduće.

Analitičari ocenjuju da u Hrvatskoj slede meseci burne kohabitacije koja će trajati sve do parlamentarnih izbora krajem godine.