Nemci neke od tih metapodataka prebacuju američkim agencijama NSA i CIA.

Podaci se skupljaju sa pet različitih lokacija širom Nemačke, a najveći deo prikupljenih informacija se briše posle nekoliko nedelja, dok otprilike jedan odsto bude zadržano radi dalje analize.

Parlamentarni odbor Bundestaga koji je istraživao špijuniranje američke agencije NSA ustanovio je da nemački BND presreće satelitske komunikacije i internet veze.

Nemački list Cajt piše i da su agenti BND-a instruisani da ne daju detalje o količini prikupljenih podataka, osim ako ih to ne pitaju članovi parlamentarnog odbora.

Bivša članica Nadzornog komiteta Gizela Pilc rekla je da je uvek teško izvući informaciju od BND-a.

"Jedino možete da pitate o konkretnim metodama i to ako unapred nešto znate o njima. Obaveštajne službe ne veruju parlamentarcima", kaže ona.

Metapodaci nisu sadržaji razgovora, nego detalji poput vremena i lokacije sa koje je razgovor obavljen, i BND obaveštajci su to iskoristili da bi prilikom ispitivanja pred Bundestagom rekli da je njihova pozamašna kolekcija tek "rutinski saobraćaj".

Kada se, međutim, redovno prikupljaju, metapodaci mogu da otkriju kretanje pojedinca, njegove kontakte i čak mogu da se koriste za predviđanje ponašanja objekta praćenja.

Američka NSA, na primer, koristi metapodatke da odredi mete dronova u lovu na teroriste.

Bivši šef NSA i CIA Majkl Hejden je prošle godine čak priznao da SAD "ubijaju ljude na osnovu metapodataka".