"Čini mi se da je to neizvodljivo. To je saniranje rane hanzaplastom i moje je predviđanje da neće trajati ni nedelju dana", rekao je Mekejn, komentarišući sporazum koji su u utorak postigli Kijev, Moskva, Pariz i Berlin.

Prema sporazumu, prekid vatre stupa na snagu 15. februara, a sve strane su dužne da, u roku od dve sedmice, povuku teško naoružanje kako bi bila stvorena bezbednosna zona, podsećaju agencije.

"Ako se to desi, i svinje će početi da lete", prokomentarisao je Mekejn.

Američki senator je rekao i da diplomatski napori za postizanje mira neće uroditi plodom ako SAD ne upute defanzivnu vojnu pomoć Ukrajini.

Mekejn je prošle sedmice u Minhenu, gde je učestvovao na bezbednosnoj konferenciji, rekao da su SAD delimično krive za to što ukrajinska vojska koristi kasetne bombe.

"Da smo ih snabdeli naoružanjem koje im je bilo potrebno, oni ne bi morali da koriste kasetne bombe. To je delimično naša greška", rekao je Mekejn.

Hjuman Rajts Voč potvrdio je u izveštaju u novembru prošle godine tvrdnje stanovništva u Donjeckoj i Luganskoj Republici da su ukrajinske trupe koristile kasetnu municiju u naseljenim područjima.