O borbama u Debaljcevu, između ukrajinske vojske i pobunjenika, izvestila je agencija AFP, pozivajući se na predstavnike obe strane.

Ovo je prvi put da su borbe vođene na ulicama samog grada, gde je do sad zabeležena artiljerijska razmena vatre između nekoliko hiljada vladinih vojnika koji se nalaze u njemu i teško naoružanih pripadnika proruskih snaga koji su grad opkolili.

"Trenutno su u toku borbe gde pobunjenici napadaju naše pozicije. Grupe pobunjeničkih boraca ulaze u sam grad", rekao je portparol ukrajinske vojske Aleksander Motužjanik.

Milicije samoproglašenih republika u Donjecku i Lugansku kontrolišu veći deo Debaljceva, saopštila je danas lokalna administracija u Donjecku pozivajući se na najnovije informacije.

"Prema najnovijim podacima, veći dio Debaljceva je pod našom kontrolom, a ukrajinska vojska kontroliše samo zapadni deo grada", saopštilo je Ministarstvo odbrane samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR), prenela je lokalna novinska agencija.

U saopštenju se dodaje da je kontrola preuzeta zato što se "ukrajinske trupe aktivno i dobrovoljno predaju i napuštaju svoje položaje".

U izvještajima se navodi da se najmanje 20 ukrajinskih vojnika predalo milicijama, prenosi Tass.

Veruje se da je veća grupa ukrajinskih vojnika opkoljena skoro mesec dana u okolini Debaljceva. Lider DNR Aleksander Zakarčenko rekao je da je blokirano najmanje 5.000 vojnika.

Debaljcev je jedino mesto gde se trenutno vode borbe. U oblasti samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR), na istoku Ukrajine, sinoć nije zabeleženo kršenje sporazuma o prekidu vatre, saopštilo je lokalno Ministarstvo odbrane.

Poslednje kršenje primirja bilo je granatiranje rudnika uglja nedaleko od grada Kirovskoje sinoć oko 20.00 časova. Rudnik je, kako se navodi u izveštajima, gađan haubicama, topovima i raketnim artiljerijskim sistemima, preneo je Tass.

Portparol Ministarstva odbrane Ukrajine Eduard Basurin rekao je da je u jučerašnjim sukobima u Donbasu poginulo 60 ukrajinskih vojnika, dok su lokalne pobunjeničke snage izgubile dvojicu boraca, a 21 je ranjen.

Kontakt grupa za Ukrajinu održaće tokom dana video konferenciju, izjavio je izaslanik DNR Denis Pušilin.

On je rekao da je ukrajinska strana potvrdila učešće u razgovorima i da će je predstavljati bivši ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Borbe su utihnule u mnogim delovima istočne Ukrajine nakon što je pre dva dana stupio na snagu sporazum o prekidu vatre, osim u oblasti železničkog centra Debaljceva.

MERKEL, PUTIN I POROŠENKO DOGOVARAJU MERE

Kako je saopšteno iz Berlina, tri lidera dogovorili su se o ovome sinoć u telefonskom razgovoru nemačke kancelarke sa dvojicom predsednika.

"Imajući u vidu situaciju u Debaljcevu" troje lidera "dogovorilo se o konkretnim merama koje će dozvoliti OEBS-u da nadzire situaciju na terenu" pošto sporazum iz Minska predviđa početak povlačenja teškog naoružanja od utorka 17. februara, napisao je u saopštenju portparol nemačkevlade Stefen Zibert.

Tim posmatrača Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju zadužen za nadziranje prekida vatre nije mogao da uđe u Debaljcevo zbog sukoba koji se tamo vode i gde još nije počelo povlačenje teškog naoružanja predviđeno da počne u ponoć.

Zvaničnici vlade u Kijevu i pobunjenici uzajamno se optužuju za napade koji ih sprečavaju da povuku tenkove, raketne bacače i tešku artiljeriju sa linije fronta u istočnoj Ukrajini.

Pre nego što je Angela Merkel razgovarala sa dvojicom predsednika sinoć, ona i francuski predsednik Fransoa Oland razgovarali su o toj temi sa Putinom i tada su od njega zatražili da izvrši svoj pritisak na separatiste da prestanu da pucaju, rekao je portparol nemačke vlade.

U GRAĐANSKOM RATU POGINULO GOTOVO 6.000 LJUDI

Na istoku Ukrajine je od sredine 2014. godine kada je oružani sukob izbio pa do 12. februara ove godine, poginulo najmanje 5.617 ljudi, među njima 63 dece dok je ranjeno 13.400 ljudi, od kojih 159 dece.

To je saopštila je danas Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA) u Ženevi.

Prema istraživanju OCHA u periodu od 7. do 13. februara, u Ukrajini je do 9. februara registrovano 1.007.917 interno raseljenih dok posledice pogoršane humanitarne situacije trpi oko 5,2 miliona ljudi, prenela je ruska agencija Tass.