Nemački nacisti su, naime, 1935. godine za tadašnjih 4, 25 miliona maraka od jevrejskih trgovaca otkupili to blago, čiji naslednici iz Londona i Amerike sada tvrde da je to bio samo delić prave cene, koja je tada iznosila oko 23,3 miliona rajhsmaraka.
Reč je o srednjovekovnoj umetničkoj zbirci, koja se sastoji iz 42 neponovljiva dela. Nju sada potražuju Alan Filip iz Londona, unuk trgovca umetničkim vrednostima Zaharijasa Hakenbroaha, i Gerald Stiebel iz američke države Novi Meksiko, rođak trgovca Isaka Rozenbauma, koji je strahote fažizma preživeo bežeći u Amsterdam.
Posle rata je deo blaga došao u fondaciju Projsišer kulturbezic.
Svađa oko poseda "Velfen-relikvija" traje zapravo već godinama, piše tabliod "Bild" danas, pri čemu naslednici traže, a fondacija i opunomoćenici vlade odbijaju da se to blago stavi u kategoriju opljackanog blaga, već se prodaja nacistima tumači kao "normalan biznis".
Kada je reč o Nemačkoj i vraćanju blaga koje su nacisti tokom Drugog svetskog rata zaplenili na poharanim područjima Evrope i sveta, u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu postoji jedno odeljenje koje se bavi tim pitanjima.
Reč je o vraćanju onih dobara koja su za svreme Drugog svetskog rata na nezakonit način dospela iz jedne u drugu zemlju što, takođe, podrazumeva i povraćaj nemačkog kulturnog blaga, nestalog u vihoru rata, ukazuju Nemci.
SRBIJA POTRAŽUJE KRST IZ ŽIČE
U vihoru rata nestala su i kulturna dobra iz Srbije, a Nemačka je pre pet godina Srbiji,u okviru procesa povratka dobara, vratila časni krst manastira Žiče, nestao u tragediji Drugog svetskog rata i, zatim, decenijama, kao poklon nepoznatog nemačkog vojnika, bio izložen u Muzeju katoličke biskupije u gradu Paderbornu.
Časni krst vraćen je manastiru Žiči, tamo gde je 1889. godine i bio postavljen, kao poklon kralja Aleksandra Obrenovića.
Manastir Žiča, koji je sagrađen pre više od osam vekova, bio je u Drugom svetskom ratu bombardovan. Godinu dana posle završetka Drugog svetskog rata nepoznati nemački vojnik je, kao poklon Katoličkoj biskupiji u Paderbornu predao Zlatni krst i onda je, jednog dana 1991. godine, sasvim slučajno, prilikom posete Eparhijskom muzeju u Paderbornu, blago otkrio tadašnji prota Srpske pravoslavne crkve i dugogodišnji paroh u Dortmundu Tomislav Marković.
Desetak godina kasnije, 2003. godine, srpska crkva i srpska diplomatija su započele aktivnosti za povraćaj krsta, što je i realizovano u oktobru 2010. godine.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca