To blago se danas nalazi u posedu fondacije Projsišer kulturbezic, piše danas nemački tabloid "Bild".

Nemački nacisti su, naime, 1935. godine za tadašnjih 4, 25 miliona maraka od jevrejskih trgovaca otkupili to blago, čiji naslednici iz Londona i Amerike sada tvrde da je to bio samo delić prave cene, koja je tada iznosila oko 23,3 miliona rajhsmaraka.

Reč je o srednjovekovnoj umetničkoj zbirci, koja se sastoji iz 42 neponovljiva dela. Nju sada potražuju Alan Filip iz Londona, unuk trgovca umetničkim vrednostima Zaharijasa Hakenbroaha, i Gerald Stiebel iz američke države Novi Meksiko, rođak trgovca Isaka Rozenbauma, koji je strahote fažizma preživeo bežeći u Amsterdam.

Posle rata je deo blaga došao u fondaciju Projsišer kulturbezic.

Svađa oko poseda "Velfen-relikvija" traje zapravo već godinama, piše tabliod "Bild" danas, pri čemu naslednici traže, a fondacija i opunomoćenici vlade odbijaju da se to blago stavi u kategoriju opljackanog blaga, već se prodaja nacistima tumači kao "normalan biznis".

Kada je reč o Nemačkoj i vraćanju blaga koje su nacisti tokom Drugog svetskog rata zaplenili na poharanim područjima Evrope i sveta, u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu postoji jedno odeljenje koje se bavi tim pitanjima.

Reč je o vraćanju onih dobara koja su za svreme Drugog svetskog rata na nezakonit način dospela iz jedne u drugu zemlju što, takođe, podrazumeva i povraćaj nemačkog kulturnog blaga, nestalog u vihoru rata, ukazuju Nemci.

SRBIJA POTRAŽUJE KRST IZ ŽIČE

U vihoru rata nestala su i kulturna dobra iz Srbije, a Nemačka je pre pet godina Srbiji,u okviru procesa povratka dobara, vratila časni krst manastira Žiče, nestao u tragediji Drugog svetskog rata i, zatim, decenijama, kao poklon nepoznatog nemačkog vojnika, bio izložen u Muzeju katoličke biskupije u gradu Paderbornu.

Časni krst vraćen je manastiru Žiči, tamo gde je 1889. godine i bio postavljen, kao poklon kralja Aleksandra Obrenovića.

Manastir Žiča, koji je sagrađen pre više od osam vekova, bio je u Drugom svetskom ratu bombardovan. Godinu dana posle završetka Drugog svetskog rata nepoznati nemački vojnik je, kao poklon Katoličkoj biskupiji u Paderbornu predao Zlatni krst i onda je, jednog dana 1991. godine, sasvim slučajno, prilikom posete Eparhijskom muzeju u Paderbornu, blago otkrio tadašnji prota Srpske pravoslavne crkve i dugogodišnji paroh u Dortmundu Tomislav Marković.

Desetak godina kasnije, 2003. godine, srpska crkva i srpska diplomatija su započele aktivnosti za povraćaj krsta, što je i realizovano u oktobru 2010. godine.