Viši sud u Pančevu osudio je Z.N. na šest godina zatvora zbog krivičnog dela trgovine ljudima i iskorišćavanja teškog položaja maloletne osobe, navodi se u saopštenju organizacije Atina dostavljenom Mondu.

Z.N. je sa žrtvom stupio u konktakt preko svojih sinova, koji su bili njeni vršnjaci i prijatelji.

Nakon što se upoznao sa njenom situacijom, i shvativši da ona ima iskustvo odrastanja u domovima za nezbrinutu decu i hraniteljskim porodicama, da je dete je bez roditeljskog staranja, kao i da nema nikog ko bi joj bio podrška, zloupotrebio je njen položaj i seksualno je iskorišćavao, pretio joj i prisiljavao je na seksualne odnose sa drugim muškarcima.

"Kao metode prisile koristio je izgladnjivanje i ograničavao joj je pristup vodi, kao i bilo kakvu komunikaciju sa spoljnim svetom. Z. N. je sedamnaestogodišnju devojku držao zatvorenu u prostoru u kojem su uslovi života bili nepodnošljivi", navodi Atina u saopštenju.

"U ime korisnice programa NVO Atina koja je žrtva ovog krivičnog dela i u ime svih svojih korisnica i korisnika naših programa pozdravljamo prvostepenu presudu Višeg suda u Pančevu", navodi ta organizacija. 

Dodaje se da presuda za krivično delo trgovine ljudima u našoj zemlji na godišenjem nivou ima jako malo.

Ta organizacija specijalizovana za zaštitu žrtava trgovine ljudima i pružanje podrške u njihovom opravku, navodi da je minimalna kazna zatvora u Srbiji za počinjeno krivično delo trgovine ljudima prema maloletnim licima pet godina zatvora.

"Rad suda je često spor i neefikasan. Žrtva godinama mora da se pojavljuje na sudu i da iznova i iznova proživljava traumu kroz ponovljena svedočenja i suočavanja sa ljudima koji su je zlostavljali, trpi uvrede i nosi se sa pretnjama koje se, po pravilu, za vreme sudskog postupka protiv trgovaca intenziviraju.

Nakon svega toga trgovci dobijaju vrlo niske kazne, a žrtva nikakvu satisfakciju, odnosno obeštećenje čak i u slučajevima kada se kriminalcima oduzme imovina koju su stekli eksploatišući njihov rad", ističe se u saopštenju.

NVO "Atina" upozorava i da se trgovcima ljudima uglavnom izriču minimalne kazne zatvora, a često se ovo delo prekvalifikuje, što dovodi do još blažih kazni.

"Atina želi da naglasi da je neophodno da se primenjuju sistemske mere zaštite žrtava trgovine ljudima jer se time štite osnovne ljudske vrednosti, prava i slobode. Iako je pravna regulativa u oblasti trgovine ljudima u velikoj meri usklađena sa međunarodnim standardima, primena zakona u praksi je problematična i često nedosledna. Tokom suđenja oštećenima u postupku – žrtvama dešavaju se propusti u zaštiti privatnosti i često dolazi do sekundarne viktimizacije", saopšteno je iz te NVO.