• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svedok: Nije bilo popisa nestalih u Srebrenici

Izvor Beta

Svedok odbrane Goran Krčmar izjavio na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, da ne zna za zvaničan broj nestalih lica u BiH i u Srebrenici, jer "ni u BiH, ni u Srebrenici nije bilo popisa nestalih".

Krčmar, koji se se od bosanskog rata, u institucijama Republike Srpske, bavi razmenom zarobljenika i potragom za nestalima, rekao je da je, zbog nedostatka spiska nestalih, "sve u sferi nagađanja i dnevne politike...kako kome odgovara".

"Trenutno se u BiH operiše sa 8.000 do 13.000 nestalih, što je stvarno neozbiljno", ocenio je svedok. On je precizirao da je do sada učestvovao u ekshumiranju i identifikovanju oko 3.500 osoba koje su se vodile kao nestale.

Ratni komandant Vojske RS, general Mladić (72) optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana u danima pošto je VRS zauzela Srebrenicu, 11. jula 1995.

Mladićev branilac Branko Lukić i danas je, tokom ispitivanja svedoka, prikazao šokantne snimke srpskih žrtava kojima su mudžahedini iz sastava Armije BiH odsekli glave, u leto 1992.

Krčmar je precizirao da "te glave do dan-danas nisu pronađene" i da su "tela sahranjena bez glava". On je opisao i ekhumaciju masovne grobnice "u strogom centru Sarajeva, ispod bolnice Koševo" u kojoj je pronađeno 36 tela, koja su bila skrivena, kako je tvrdio, ispod pokopane mrtvorođenčadi iz bolnice.

Po Krčmaru, "do sada je u Sarajevu ekshumirano telo 471 Srbina".

Unakrsno ispitujući svedoka, zastupnik optužbe tvrdio je da se u BiH još 7.000 osoba vodi kao nestalo, pored 2.500 posmrtnih ostataka u mrtvačnicama.

"Ne, ne mogu se složiti da ima 7.000...Nije uspostavljena evidencija nestalih, zato ima manipulacija", odgovorio je Krčmar, koji je protekle nedelje optužio vlasti u Sarajevu i Međunarodnu komisiju za nestale (ICMP) da "uveličavaju" broj muslimanskih žrtava širom BiH, uključujući i u Srebrenici.

Na tvrdnju tužioca da su civilne komisije RS za razmenu stanovništva, tokom rata, bile "deo mašinerije etničkog čišćenja", Krčmar je uzvratio: "To vi tvrdite, ne ja...Nisam u tome učestvovao, u razmeni civila i o tome ne mogu svedočiti".

General Mladić optužen je i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opštinama imao razmere genocida.

Svedok je tvrdio i da su nesrpski civili "odlazili dobrovoljno, na organizovan način". "Nisu odlazili iz pritvora, zatvora, već su odlazili svojom voljom", kazao je, dodajući da je taj odlazak organizovala "agencija Vlade RS", uz naknadnu ogradu da nije siguran da je agencija bila Vladina.

Razmenu ratnih zarobljenika, kojom se Krčmar bavio, odobravao je, kako je rekao, Glavni štab VRS, najčešće pomoćnik generala Mladića za obaveštajno-bezbednosne poslove, tadašnji pukovnik Zdravko Tolimir.

Tolimira je haški sud nepravosnažno osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici.

Sugestiju tužioca da je jedinica VRS kojoj je pripadao bila umešana u ratne zločine u Kotor Varoši, Krčmar je odbio, ali je potvrdio da je zlodelo počinila druga srpska formacija.

Krčmar će svedočenje okončati sutra, posle čega će Mladićeva odbrana pred sudije izvesti svog sledećeg svedoka.

Optužnica generala Mladića tereti i za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95. godine.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image