U izveštaju se pominju 36.342 nekretnina ukupne površine od 3,6 kilometara kvadratnih koji su u vlasništvu firmi registrovanih u nekom od poreskih rajeva, tako da je ime pravog vlasnika na taj način sakriveno.
Gotovo svaka deseta nekretnina u kvartu Vestminister je registrovana na firmu sa sedištem u nekoj od of šor destinacija, najčešće na Devičanskim ostrvima, Dzerziju, Ostrvu Man i na Gerzniju.
Anonimnost vlasnika nekretnina, koja se često opravdava poverljivošću podataka, služi zapravo za maskiranje "mutnih radnji", izbegavanje plaćanja poreza, do pranja novca.
"Brojni podaci ukazuju da je britansko tržište nekretnina postalo utočište za nelegalno stečen kapital širom sveta. Takva tendencija je olakšana zakonom kojim se tajnim of šor firmama dozvoljava vlasništvo nad nekretnima", dodaje se u izveštaju.
Procenjuje se da je vrednost takvih nekretnina Britaniji oko 250 miliona evra.
Transparensi Internešenl poziva vladu Dejvida Kamerona na veću transparentnost, kako bi izbegla da Velika Britanija ne postane "privilegovana destinacija za pranje novca".
U izveštaju se navodi da takva praksa ima domino efekat na rasplamsavanje cena nekretnina u Londonu, što se nameće kao jedan od glavnih tema u predizbornim kampanjama učesnika predstojećih majskih parlamentarnih izbora.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru