• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Škotskoj postala lekarka, a u Srbiji svetica

Izvor MONDO/Tanjug

Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif priredio je večeras prijem na kojem je Britanska rezidencija u Beogradu nazvana po škotskoj lekarki Elsi Inglis

Kif je tom prilikom otkrio memorijalnu ploču sa njenim imenom zajedno sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

U obraćanju zvanicama na prijemu, koji je priređen u sklopu obeležavanja stogodišnjice izbijanja Prvog svetskog rata, a povodom Međunarodnog dana žena, Kif je istakao da je Elsi Inglis bila samo jedna od više od šest stotina Britanki koje su u Prvom svetskom ratu boravile u Srbiji kao deo Savezničkog saniteta.

"Elsi Inglis je bila jedna od prvih visokoobrazovanih žena u Škotskoj i pionirka medicine. Energično se borila protiv predrasuda, za društvenu i političku emancipaciju žena Britanije. Bila je neumorna volonterka, hrabra organizatorka bolnica žena Škotske i posvećena humanitarka", rekao je Kif.

Elsi Inglis, kako je naveo, nažalost nije dočekala kraj rata i definitivni trijumf nekih svojih ideja, ali je izvršila ogroman uticaj na društvena kretanja.

"U Škotskoj je postala lekarka, a u Srbiji svetica", zaključio je ambasador Kif.

Elsi Inglis je tokom Prvog svetskog rata aktivno pomagala srpskoj vojsci u bolnicama u Kragujevcu, Mladenovcu, Lazarevcu, Kruševcu, Valjevu, Solunu, Korzici, Odesi. Preminula je u novembru 1917. godine odmah po povratku u Britaniju iz nemačkog zarobljeništva.

Prijemu u Britanskoj rezidenciji su, pored predsednika Nikolića sa suprugom Dragicom, prisustvovali ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi, ambasador Italije Djuzepe Manco, ambasadorka Indije Narinder Čauhan, kao i ličnosti iz javnog života Srbije i predstavnici institucija, lokalnih samouprava i organizacija sa kojima je britanska ambasada sarađivala na brojnim komemorativnim aktivnostima povodom obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

neko

Slava joj. Ova vest bi mogla da podseti sve novopecene rusofile i mrzitelje zapada, ko su ustvari nasi saveznici bili pre jednog veka. Ova zena je jedna od mnogo sanitetskog osoblja iz prvog svetskog rata, mnogi gradovi unutar srbije imaju neko obelezje posveceno nekoj doktorki iz britanije koja je lecila ranjenike,a mnoge od njih su i umrle na ovom tlu.

Slava joj!

Ivan

I niko da ostavi neki lep komentar o ovoj velikoj zeni, a gomila stranackih trolova se sjati na politicke vesti

special image