• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ukinut besplatan parking autističnoj deci?

Izvor mondo.rs

Roditelji iz Beograda čija deca boluju autizma tvrde da im je oduzeto pravo na besplatne invalidske parking-nalepnice, zbog čega im je briga oko bolesne dece izuzetno otežana.

Početkom godine stupio je na snagu novi pravilnik o određivanju osoba koje mogu ostvariti pravo na na besplatno korišćenje obeleženih parking-mesta na javnim i opštim parkiralištima, a u njemu je, kažu, novo samo to što više pravo na nalepnice nemaju deca obolela od autizma.

Odluku da se ovo stečeno pravo oduzme deci kojima je dijagnostikovano 100 odsto invaliditeta, tvrde roditelji, donela je sekretarka Sekretarijata za socijalnu zaštitu Beograda Jasmina Ivanović, pišu Naše novine.

Vesna Trajković, majka Uroša (14), i predsednica Udruženja "Autizam - pravo na život", kaže da je ova kategorija izbačena iz pravilnika bez konsultacija sa lekarima.

"Ovo je oduzimanje stečenih prava koja su naša deca imala oduvek", kaže Trajkovićeva.

Ona ističe da su nadležni ostali gluvi na sva insistiranja da se ova kategorija vrati u pravilnik.

"Pošto je donet ovaj skandalozan pravilnik, odmah smo tražili sastanak sa sekretarkom. Na njemu smo bili maksimalno izvređani i poniženi kao roditelji bolesne dece. Vrhunac je bila njena tvrdnja da autistična deca mogu da da hodaju. Toj deci dijagnostikovano je 100 odsto invaliditeta. onaj najteži stepen, koji je povezan sa moždanim funkcijama. Zbog toga ne mogu sama da pređu ulicu. Za nas roditelje veoma je potresno da to potenciramo, pogotovo na mestu gde bi trebalo da prema nama iskažu puno razumevanje. Međutim, naišli smo na birokratiju vređanje i vikanje", rekla je Vesna Trajković.

Trajkovićeva dodaje i da su im obećali da ipak neće ostati bez prava na parking.

"Tek na drugom sastanku Jasmina Ivanović nam je saopštila da ne mogu da vrate autizam u pravilnik, ali da će nam izaći u susret i oformiti nekakvu komisiju koja će dijagnoze naše dece preimenovati u višestruku ometenost, što je jedina kategorija za osobe sa intelektualnim smetnjama koja postoji u tom pravilniku. U međuvremenu je majka iz našeg udruženja otišla u sekretarijat da preda zahtev za parking-nalepnicu. Na šalteru su joj je samo grubo saopštili da je autizam izbačen iz pravilnika", rekla je Vesna Trajković.

SEKRETARIJAT: NIŠTA NIJE UKINUTO, SAMO JE PROMENJEN OSNOV

U Sekretarijatu za socijalnu zaštitu tvrde da deci sa autizomom nije ukinuto pravo na parking-nalepnice, nego da ga sada ostvaruju kao osobe s višestrukim smetanjama u razvoju.

Navode da su od početka godine i stupanja na snagu novog pravilnika izdate 123 nalepnice za osobe sa višestrukim smetanjama, među kojima su i one za osobe sa autizmom.

"U pravilniku se navodi da pravo na nalepnicu ostvaruju deca s višestrukim smetanjama u razvoju, što uključuje i teže oblike dece s autizmom. Sam Zakon o socijalnoj zaštiti ne prepoznaje autizam kao posebnu vrstu smetnji u razvoju kao osnov za korišćenje prava i usluga socijalne zaštite, već se navodi da je korisnik prava i usluga socijalne zaštite maloletno lice ako ima telesne, intelektualne, mentalne, senzorne, govorno-jezičke, socio-emocionalne, višestruke smetnje u razvoju", tvrde u sekretarijatu.

Ističu da su pre odluke da se osobe sa autizmom ne obuhvate pravilnikom, obavljene detaljne usmene konsultacije sa stručnim osobama koje direktno rade s decom i osobama s autizmom u različitim ustanovama.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mila

Sramota!Roditeljima samo jos to fali kao da nemaju oko cega da brinu!

Moli

Ja ne mogu da verujem kakvi smo ljudi uzas mesto da im pomognemo mi sve moramo da naplatimo

special image