• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograđani, čuvajte glave: Preti još 20 fasada!

Izvor mondo.rs

Posle obrušavanja fasade na dečaka u centru Beograda, gradske službe otkrile bar još 20 zgrada koje prete prolaznicima.

U preduzeću "Gradsko stambeno" kažu za RTS da će do sredine aprila obezbediti sve oronule zgrade.

Zbog jedne oronule fasade u Makedonskoj ulici, život petnaestogodišnjaka i dalje je ugrožen. Dečak i dalje ima neurološke smetnje, kažu za lekari Urgentnog centra.

Sedam dana od te nezgode, "Gradsko stambeno" je na terenu otkrilo bar još 20 zgrada koje prete prolaznicima. Sve su u centru Beograda. 

"Uporedo se vrši i obijanje delova sklonih padu. Mi imamo 100 inženjera na terenu i oni šalju podatke našim drugim ekipama o tome kakvo je stanje, šta je najkritičnije i ono što se u trenutku pregleda – to se i obija", kaže Igor Ćurčić, pi-ar JP "Gradsko stambeno".

Obezbeđuju se fasade 14.000 višespratnica, koliko je u nadležnosti "Gradskog stambenog". Gotovo isti broj ne održava niko.

Ako vlasnici stanova, koji su vlasnici i fasada, o njima ne brinu, prema postojećem Zakonu o stanovanju, to bi trebalo da učini nadzorni organ. Nije, međutim, predviđeno koji.

"Po odredbama Zakona o planiranju i izgradnji, građevinski inspektor postupa u slučaju da se ne vrši propisano održavanje objekta, ta propisana održavanja nikada nisu propisana", kaže Nebojša Marjanović, načelnik gradske građevinske inspekcije.

Nadležni se pozivaju na neprecizne propise, a stanari, uglavnom, na nedovoljno novca.

"Kad sam računao koliko bi naša zgrada trebalo da izdvoji, došao sam do računice koja bi opterećivala svaki budžet", kaže stanar Aleksandar Gajović.

Probleme besparice i pravnih ograničenja trebalo bi da reši novi zakon o održavanju stambenih zgrada, na čijem se nacrtu radi u Ministarstvu građevine. Kažu, kada bude usvojen, obnova fasada biće stvar javnog interesa. I kada ugrožava bezbednost građana, ali i kada ruži grad – za to će biti odgovorna lokalna samouprava.

"Lokalna zajednica ne može, kako je praksa pokazala, da taj deo brige o javnom prostoru preda u privatne ruke u smislu – sad ćemo izabrati najjeftinijeg, koji ne mora da bude i najbolji, i rešili smo problem", rekao je Tihomir Obradović iz Inženjerske komore Srbije.

Novi zakon bi trebalo da obaveže vlasnike stanova da formiraju skupštine za najviše 60 dana i da za šest meseci izaberu firmu koja će održavati višespratnicu.

U suprotnom, taj posao će preuzeti lokalna samouprava. Slično kao u Hrvatskoj, o zgradi će se starati poverenik, najvećim delom o trošku stanara.

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Goran

Dodjite u Zemun da vidite sta su fasade. Na uglu Iviceve i Marine prilaz, zgrada kojoj se odvojio deo zida i tako visi samo zahvaljujuci OLUKU koji je za sada drzi. To ako padne, tu zrtava mora da bude. OVO je HOROR, dodjite i snimite!!!

Hmm

MMM taman kad stranci dodju u Skadarliju na terevenke da im se obrusi odmah na glavu :D

hm

a lepo ziveti u centru a ne sredjivati svoje?

special image