• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Sindrom "dron" vlada Balkanom

Izvor MONDO/Tanjug

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da odluka Haškog tribunala da se lider radikala Vojislav Šeselje vrati u pritvor, ugrožava političku stabilnost Srbije, pa time i regiona.

Dačić je naglasio da je takva odluka skandalozna i perfidna, jer Srbiju, ni krivu ni dužnu, uvodi u političku nestabilnost.

"Jasno je da je od samog početka imala za cilj da ugrozi i naruši političku stabilnost u Srbiji, a samim tim i u čitavom regionu", rekao je Dačić novinarima posle sastanka sa italijanskim šefom diplomatije Paolom Đentilonijem.

Uz napomenu da se ostavi po strani Šešeljevo "neodgovorno ponašanje" i izjave koje ne idu u prilog ni njemu ni državi, Dačić je kazao da odluka Haškog tribunala nije bez namere i da Srbija ima pravo to da kaže i obrazloži svoje interese.

On je iskazao oštar protest zbog takvog ponašanja Haškog tribunala, navodeći da je Srbija politički stabilna zemlja, da je ispunila sve obaveze prema tom sudu i u tom cilju imala veoma teške zadatke pred sobom.

"Mi u regionu veoma volimo sindrom drona, a to je da, kad napravimo korak unapred, idemo nekoliko koraka unazad", rekao je Dačić i naveo da se u slučaju Šešelja sistem Haškog tribunala pokazao kao potpuno neefikasan, budući da je on tamo proveo više godina, a da taj proces još nije okončan.

On je napomenuo da Vlada Srbije nije učestvovala u razgovorima, niti je obaveštena o odluci da Šešelj bude pušten, kao da da je niko nije obavestio ni o njegovom puštanju na slobodu i da do danas nije dobila zvaničan zahtev da bude vraćen u Haški tribunal.

"Samo smo obavešteni da mu ne damo pasoš, čak nije ni naš policajac išao po njega, što je bila praksa u drugim slučajevima. Naša ambasada je za to saznala na sajtu. To je bio Šešeljev aranžman sa Haških tribunalom", rekao je Dačić i dodao da će Vlada Srbije odlučiti o tome, ne precizirajući kada.

On je napomenuo i da se odluka Haškog tribunala, koja do sada nije zabeležena, ne uklapa u koncept reformi koje sprovodi Vlada Srbije.

Dačić je prethodno na seminaru Parlamentarne skupštine NATO izneo originalno tumačenje naziva Balkan.

On je, prevodeći uz pomoć predstavnika delegacije Turske naziv Balkan na dva pojma "bal", što znači "med", i "kan", što znači "krv".

"Ne znam da li je ova složenica tačno poreklo pojma Balkan, ali otprilike tako izgleda naša istorija, Veoma je veliki broj sukoba bio na našem prostoru u prošlosti i zato je neophodan proces međusobnog pomirenja", rekao je Dačić 88. na Rouz-Rot seminaru Parlamentarne skupštine NATO, čija je tema "Srbija, Zapadni Balkan i Evroatlantska zajednica".

Dačić je kosntatovao da balkanski region nije poznat po saradnji koliko po sukobima i istakao da ideja EU ima lekoviti karkater kada je reč o smirivanju tenzija u regionu, poručivši da saradnja između zemalja regiona moguća jedino na osnovu zajedničkih interesa.

Prema njegovim rečima, proces pomirenja u regionu nije lak i traje previše dugo.

"Zemlje koje su ratovale u Drugom svetskom ratu desetak godina posle toga osnovale su Evropsku zajednicu za ugalj i čelik, i pronašle zajedničke interese, a mi se već 20 godina vrtimo u krug i ne postižemo velike iskorake u tom pogledu, a potrebno je to da bi ovaj region mogao da bude zona mira i bezbednosti", rekao je Dačić.

Dodao je da postoji mnogo iracionalnih kategorija u regionu.

"Imamo problem i s pitanjem granica, odnosno u našem slučaju razumevanja problema Kosova i Metohije. Mi ne osporavamo pravo na samoopredeljenje, ali osporavamo način da se to sprovodi jednostranim aktima, bez dogovora s državom od koje neko želi da se otcepi", rekao je Dačić.

SRBIJA PROTIV OSNIVANJA KOSOVSKE VOJSKE

Srbija je zainteresovana za mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, ali je protiv formiranja vojske Kosova i o toj temi bi trebalo da se razgovara na nivou Saveta bezbednosti UN, kaže Dačić.

Dačić je, odgovarajući na pitanja učesnika seminara istakao da je Srbija protiv formiranja vojske Kosova jer to nije u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN.

"To može da ima određene posledice po bezbednost u regionu zato što je svojevremeno, kada je prekinut rat na Kosovu, bilo predviđeno da na Kosovu jedine oružane snage budu međunarodne snage, odnosno Kfor", rekao je Dačić.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Billy

Kada u Srbiji bude bio sindrom "Sanader", to ce biti prvi znak nade!

Seminar

I šta je tu vrlo originalno? To značenje sam čuo dosad hiljadu puta, kao i većina ljudi na Balkanu. A ovo za kosovsku vojsku, pa ljudi, čak i ja znam da su naši priznali 2013 (po potpisivanju Briselskog sporazuma) da su im Zapadnjaci garantovali samo dve godine bez kosovske vojske. Samo oni znaju šta su tad potpisali i šta će tek potpisati, a nas će skuvati postepeno k'o onu žabu iz ogleda, da su nas spustili odma' u vrelu vodu kuvanje bi propalo ovako... Veliki magovi su to! Valjda smo dovoljno svi pametni da znamo da će pregovora biti dok god Kosovo ne postane punopravni član UN-a. Prosto ovim Amerima zavidim na strpljivosti koju imaju u postizanju svojih ciljeva. Takvo strpljenje nije imala ni jedna jedina vodeća sila zabeležena u istoriografiji. A, ovo je samo uvod u smirivanje javnosti, ako ona više i postoji.

BrankoRU

znaci kale, znaci brdo,znaci kalemegdan... kakva neobrazovano-antipaticna spodoba...

special image