• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo zašto Kinezi masovno beže iz Srbije

Izvor mondo.rs

Teška ekonomska situacija, ali i pooštrene kontrole izdavanja fiskalnih računa i zapošljavanja radnika glavni su razlozi što se broj Kineza u Srbiji drastično smanjio i što će se takav trend i dalje nastaviti.

 Kinezi odlaze iz Srbije Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Najnoviji podaci pokazuju da je od 7.000 Kineza, koliko ih je prošle godine živelo u našoj zemlji, čak polovina otišla, a među njima najviše je onih koji su se bavili trgovinom.

ISTO I U EVROPI

"Razlog zbog kog Kinezi napuštaju Srbiju je pre svega finansijski jer je zbog pada standarda pala i kupovna moć stanovništva, a samim tim i promet. Na njihovo loše poslovanje utiče i rast kineskog juana. Pre nekoliko godina, za jedan evro u Kini se moglo kupiti 11 juana, a sada je za jedan evro potrebno 6,5 juana. To je uslovilo i pad zarade kineskih preduzetnika koji posluju na teritoriji čitave Evrope, pa i u Srbiji, za više od 35 odsto”, rekao je za "Naše novine" Šen Hong, vlasnik firme "Šeneks industri end trejding grup"”, koji zakupljuje tržni centar u novobeogradskom Bloku 70.

Da je situacija sve teža i da građani sve manje kupuju u kineskim radnjama, kaže i jedan od trgovaca u Bloku 70.

"Ljudi imaju sve manje para, pa im je i naša roba postala skupa. Više nam se ne isplati da poslujemo ovde jer je sve počelo da se svodi na pokrivanje troškova zakupa i plaćanje ostalih nameta", rekao je prodavac u jednoj kineskoj radnji.

VIŠE NEMA PARDONA

S druge strane, ekonomista Saša Đogović smatra da kineski trgovci odlaze pre svega zbog pooštrene kontrole izdavanja fiskalnih računa.

"Na to većim delom utiču mere na suzbijanju sive ekonomije, a manjim smanjena platežna sposobnost građana. Profesionalniji rad poreskih organa i inspekcije, pa možda i carinskih organa, doveo je do toga da u okolnostima niskog životnog standarda oni više ne vide interes da nastave svoje poslovanje u ovom kapacitetu kakav su imali i s tim u vezi donose odluku da napuste naše tržište”, rekao je Đogović.

Sličnog mišljenja su i srpski trgovci koji imaju tezge i objekte u blizini kineskih i koji tvrde da njihove kolege iz Azije odlaze jer više ne mogu da rade na crno i na taj način izbegavaju plaćanje poreza, pišu "Naše novine".

Komentari 21

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Anonimus

Dobro ste se sjetili. Samo sto oni odlaze punih dzepova a neki ce biti praznog stomaka. Ali ne brinite vratice njih Smjesko. Mislim na tzv Vucica.

Ataman

Valjda juan-u skace vrednost a ne pada. Ako je nekada za 1 € trebalo 11 juana a sada za 1 € treba 6.5 juana onda to valjda znaci da je kineska valuta ojacala a ne pala. Zivo me interesuje ko pise ove tekstove.

Ataman

@Ataman Molim i drugi put.

special image