Zveltini je u martu održao gnevan govor u kojem je imigrante (iz Zimbabvea, Somalije, Malavija i drugih zemalja) optužio za porast kriminala, ističući da oni moraju da napuste Južnu Afriku, prenosi AFP.

Na plemenskom skupu nekoliko hiljada Zulua, održanom u Durbanu, Zveltini je izjavio da je bio pogrešno shvaćen i da je njegov govor bio upućen policiji kako bi pojačala primenu zakona, što niko nije objavio, dok je drugi deo govora netačno predstavljen javnosti.

Videojužna afrika

"Ovo nasilje protiv naše braće i sestara je sramotno", istakao je sad Zulu kralj.

Prošlonedeljno etničko nasilje je najteže od onog iz 2008. godine, kada je ubijeno 62 ljudi, najviše u Johanesburgu.

Pripadnici reda su sa mukom zadržavali masu u Johanesburgu i Durbanu, koja je "lovila" strance.
Uhapšeno je 307 osoba osumnjičenih da su u tome učestvovale, a u neredima je poginulo troje Južnoafrikanaca i četvoro stranih državljana.

Iz kancelarije južnoafričkog predsednika Džejkoba Zume saopšteno je danas da je on zbog prošlonedeljnog nasilja odložio ceremoniju zakazanu za 27. april, kojom se obeležava godišnjica prvih južnoafričkih izbora u kojima su učestvovale sve rase, 1994. godine, čime je ukinut aparthejd, prenosi AP.

Na toj ceremoniji se dodeljuju najviša priznanja Južnoafrikancima i strancima koji su doprineli Južnoj Africi.

Religijske grupe, sindikati i druge organizacije planiraju da u četvrtak u Johanesburgu održe marš osude nasilja nad imigrantima.

— Sky News (@SkyNews) April 20, 2015

Napadi na strance su plod ubeđenja mnogih Južnoafrikanaca da im imigranti, od kojih većina potiče iz drugih afričkih zemalja, "kradu" posao i uslovima visoke nezaposlenosti.

Neki od imigranata su u Južnu Afriku ušli ilegalno, ali prema tvrdnjama u vladi te zemlje znatan broj njih radi legalno i doprinosi privrednom razvoju zemlje.

Južnoafričke vlasti su obezbedile sklonište i ishranu za više od 1.000 ljudi koji su napustili svoje domove zbog poslednjih nemira, a mnoge druge su zbrinule dobrotvorne organizacije.

Malavi, Zimbabve i neke druge zemlje su se angažovale na vraćanju svojih državljana iz Južne Afrike.