Predlog FIBA kalendara, prema kojem će za mečeve državnih timova od 2017. biti ostavljena četiri termina (takozvana "prozora"), naišao je prošle nedelje na zvanično negodovanje Evrolige i sedam nacionalnih liga.

Prema zamisli čelnika evropske "Kuće košarke", u jednom od "prozora" bilo bi organizovana velika takmičenja, a dva bi prekidala klupsku sezonu, sa čim se šef struke reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević najviše ne slaže.

"Moje neslaganje nema veze sa trenutnom selektorskom pozicijom. Nisam za uvođenje tih 'prozora', jer to remeti klupsku i igračku koncentraciju u sred sezone, ali i otežava tempiranje forme za ključne momente. Postoji i drugi problem - koji će klub biti voljan da pusti najbolje igrače, zbog straha od povreda? To je veliki rizik kada daješ igrače u sred nacionalne lige ili važnog međunarodnog takmičenja", izjavio je Đorđević za "Sport".

Selektor vicešampiona sveta ne krije da ne gleda pozitivno na najavljene promene. Njegov predlog je - skratiti sezonu.

"To ("uvođenje prozora") organizaciono nije problem da se sprovede, ali igračima nije lako da iz klupskih obaveza uskoče u kratke reprezentativne akcije. Jednostavno, nisam pozitivno orijentisan na tu priču, ne vidim razlog za takve novine. Ja sam pre za skraćivanje takmičarskih sezona, jer su i treninzi jaki i korisni u Evropi. Potreban je prostor za nacionalne selekcije, ali i odmor za sve, posebno one koji nose klubove, a kasnije i selekcije".

Uprkos ličnom neslaganju, Đorđević je dodao da je svestan činjenice da će ovaj Gordijev čvor u nastajanju razmrsiti više, organizaciono moćne istance.

"Biće kako drugi kažu, dogovore se. Naš Savez i regionalna liga su suviše mali, bez dovoljno snage da vode te bitke. Jasno je da se preko ovih stvari traži nešto više, da se nešto krupnije 'valja'. Mi nismo u poziciji da možemo da utičemo. Samo sam izneo lični stav".

Jedna od najvećih zamerki na predloženi kalendar je broj igrača evro-selekcija koji nastupaju u NBA timovima i koji će sigurno biti onemogućeni da pomognu zemljacima u vreme 'prozora'.

Predstavnici Evrolige i sedam liga (španska, nemačka, francuska, grčka, italijanska, litvanska i izraelska) zatražili su sastanak sa čelnicima FIBA, na kojem bi ponovo bile razmatrane mogućnosti i traženo rešenje.

"Taj sukob FIBA - Evroliga je jedna strana medalje, a druga? Srbija trenutno nema taj 'problem', ali šta se dešava sa selekcijama poput Francuske, Španije, Italije ili Turske, koje imaju po četiri, pet 'nosećih' reprezentativaca u NBA? Da li će njih pustiti klubovi najjače lige sveta da u sred sezone dolaze u Evropu i igraju 'prozor' kvalifikacije? Ne znam, nisam siguran. Ako idemo dalje, onda će pomenute zemlje biti oslabljene", dodao je Đorđević.