• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Živimo li u divča državi?

Izvor MONDO/Agencije

Lekovi, hrana i alkoholna pića su najviše su krivotvoreni proizvodi u Srbiji, a čak 70 odsto softvera, vrednog 70 miliona evra, nema odgovarajuće licence.


Među proizvodima koji se najviše falsifikuju su i parfemi, kozmetika, električni kućni aparati, igračke, cigarete, pribor za vozila i pirotehnika, pokazala je analiza krivotvorenja i piraterije u Srbiji, koju je sprovelo Ministarstvo trgovine u saradnji sa EU.

Najveći razlog za brigu je redovna zaplena krivotvorenih lekova.

Prevaranti dovode u opasnost potrošače koji ne samo da kupuju nekvalitetne i opasne proizvode, već na taj način eksponiraju privatne podatke, koji mogu biti korišćeni u daljim protivzakonitim radnjama.

"Ovim se podriva privreda ali i celo tkivo društva, jer se kriminalcima dopušta da se približe domovima potrošača", navedeno je u analizi i istaknuto da u Srbiji, kao i u drugim zemljama gde je prisutan kriminal u oblasti intelektualne svojine, postoji opasnost da zemlja bude preplavljena "privredom koju vodi podzemlje".

Zbog obima i kvaliteta krivotvorene i piratske robe dostupne u Srbiji, nema sumnje da organizovani kriminal stoji iza te proizvodnje, uvoza i distribucije u veleprodaji.

Većina robe koja se prodaje na pijacama širom Srbije je identična, što ukazuje na povezanost izvora i distribucionih kanala, istaknuto je u istraživanju.

Sutra puštanje u pogon mašine za uništavanje falsifikata

Devenport i državna sekretarka u Ministarstvu trgovine Vesna Kovač sutra će u Beogradu pustiti u pogon mašinu za uništavanje falsifikovane robe, u skladištu tržišne inspekcije. Donacijom EU obezbeđene su tri mašine za uništavanje falsifikovane robe, koje se nalaze u Beogradu, Kruševcu i Irigu.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da zaštita intelektualne svojine u Srbiji nije u potpunosti na zadovoljavajućem nivou.

Devenport je na konferenciji "Srbija na svetskoj mapi - sprovođenje prava intelektualne svojine" rekao da su srpski zakoni uglavnom usaglašeni sa evropskim zakonodavstvom, ali da je neophodna puna primena zakona. .

On je naveo da je 76 miliona radnih mesta, odnosno 35 odsto ukupne zaposlenosti u EU, generisano u sektorima koji su zavisni od zaštite prava intelektualne svojine.

Na konferenciji je iznet podatak da je prošle godine u Srbiji Uprava carine zadržala više od 670.000 artikala zbog sumnje da se radi o povredi prava intelektualne svojine, uključujući oko 160.000 delova za mobilne telefone i više od 105.000 igračaka.

Istovremeno je tržišna inspekcija zaplenila više od 220.000 proizvoda, uključujući gotovo 175.000 boca alkoholnih pića i više od 5.000 proizvoda za negu tela.

Ti proizvodi predstavljaju pretnju po zdravlje i bezbednost potrošača, ocenjeno je na skupu, uz podatak da je u jednom naletu u Srbiju stiglo više od pola tone krivotvorenih pesticida, koji su mogli da unište biljke i oranice pretvore u neupotrebljivo zemljište.

U maloprodaji se i dalje prodaje roba lošeg kvaliteta, ali najveći deo te robe ne predstavlja povredu prava intelektualne svojine, ali postoje velike pijace u Subotici, Pančevu i Novom Pazaru, gde se sumnja da je roba uglavnom predmet povrede prava intelektualne svojine.

Obim robe u ponudi na ovim pijacama je toliki da se ove pijace mogu smatrati ne samo maloprodajnim lokacijama, već i distributerima za potrebe veleprodaje.

Posebno je interesantna pijaca u Subotici gde najveći broj kupaca prelazi granicu iz Mađarske.

Kao alternativu pijacama, krivotvoritelji i pirati su razradili nove metode prodaje svoje nezakonite robe, kao što su "ekskluzivna" prodajna mesta u iznajmljenim stanovima i direktna prodaja preko oglasa u novinama i na internetu, uključujući društvene medije, aukcijske sajtove i namenske piratske vebsajtove.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

simon

ako se stane na put crnoj i sivoj ekonomiji,mozemo samo da proglasimo kraj srbije.....

zero x1

Tesko je reci nesto pametno na ovu temu sto vec nije receno. Sve je profit, svi su na dobitku osim srednje i nize klase, itd. . . Kriminalci su mi postali smejurija naspram ovoga sto rade oni koji kroje svetsku politiku.

Stranac

Pa, kada prezivljavamo u zemlji s prosecnom platom oko 20.000,00rsd, zar ocekujete da se kupuje legalan softver?! Ja sam, hvala Bogu, imao srece i pobegao u Norvesku i ljudi se krste i cude kako porodica prezivi s tako malo para!!!! Gradjani su jos i odlicni u kakvoj rupi je ta Srbija, ja tu nista ne bih placao, drzava meni ne da, a zasto bih ja njoj?! Odakle?? Ne samo da sam "iskljucio svetlo za sobom", nego sam i "bombu" bacio, fuj, samo porodicu sto tu imam, inace se stidim gde mi je zivot propadao... :/

special image