Britanski premijer Dejvid Kameron razbio je protivnike na parlamentarnim izborima i najavio većinsku konzervativnu vladu.

Kameron se posle sastanka sa kraljicom Elizabetom Drugom vratio do svoje premijerske kancelarije u Dauning stritu 10 i objavio svetu da će formirati većinsku konzervativnu vladu.

On je govorio pomirljivim tonom posle osvajanja većine, čestitao je svom bivšem koalicionom partneru lideru Liberalnih demokrata Niku Klegu, i lideru opozicionih Laburista Edu Milbandu.

Obojica su danas podneli ostavke posle loših izbornih rezultata njihovih stranaka.

Kameron je obećao je da će vladati kao stranka "jedne nacije, jednog Ujedinjenog Kraljevstva".

"Možemo od Britanije da napravimo mesto gde je dobar život na dohvat ruke za svakog ko je spreman da radi i da čini ispravne stvari", rekao je Kameron.

Kameronova Konzervativna stranka je osvojila 331 poslaničko mesto od ukupno 650 u donjem domu parlamenta, dok su laburisti osvojili 232 mesta.

U pitanju je jedan od najslabijih izbornih rezultata Laburističke stranke ikada!

Škotska nacionalna partija osvojila je 56 mesta, a ostatak Kameronove opozicije je pretrpeo pravi debakl - Liberalne demokrate Nika Klega imaće osam mesta, a britanska desničarska i antievropska stranka - UKIP Najdžela Feraža samo jedno!

Irska partija "Šin Fen" osvojila je četiri mandata.

Odmah nakon što su saopšteni rezultati izbora počele su da pljušte ostavke lidera stranaka koje su ubedljivo poražene.

Vođa laburista Ed Milidand je saopštio da preuzima svu odgovornost za ovakav izborni rezultat i da se povlači sa mesta predsednika stranke.

"Vraćali smo se ranije, i ova partija će se vratiti ponovo", rekao je Miliband.

Isto su učinili i Najdžel Feraž kojije prvi saopštio da se povlači sa mesta predsednika evroskeptične UKIP-a, kao i Nik Kleg, koji je predvodio Liberalne demokrate.



Navedeni rezultat znači da će u naredne dve godine u Britaniji verovatno biti održan referendum o njenom opstanku ili izlasku iz EU, kao što je u predizbornoj kampanji obećao premijer Kameron.

VideoBritanija

Pobeda konzervativaca, takođe, nagoveštava da će vladini troškovi biti smanjeni za milijade funti, kako bi se smanjio budžetski deficit u petoj najjačoj ekonomiji sveta. Između ostalog, izdaci za socijalna davanja bi mogli da budu smanjeni za 12 milijardi funti.

Kameron se zarekao da će do poslovne 2018/2019. godine eliminisati britanski budžetski deficit koji sada dostiže pet odsto bruto domaćeg proizvoda.


Po objavljivanju preliminarnih izbornih rezultata funta je u odnosu na dolar ojačala za dva centa - na 1,5430 dolara u ranom australoazijskom poslovanju, što je njena najveća vrednost od 30. aprila.



Navedeni rezultati ukazuju da bi Kameron mogao da ima više opcija za formiranje vlade - možda sa sadašnjim koalicionim partnerima liberalnim demokratama, ili sa severnoirskim unionistima, ili i sa jednima i sa drugima. Prema nekim procenama, Kameron bi mogao da pokuša da oformi i čisto konzervativnu vladu.

Izborni rezultati ukazuju i na to da je Škotska nacionalna partija (SNP) Nikole Sterdžen osvojila 56 od 59 škotskih poslaničkih mesta, čime je istisnula laburiste iz njihovog dojučerašnjeg uporišta.

Ima strahovanja da bi SNP mogla ovako moćnu pobedu da iskoristi da ponovo aktuelizuje referendum o nezavisnosti Škotske, iako koliko prošle godine ta opcija nije dobila podršku škotskih glasača.

Centristički liberalni demokrati, koji su u proteklih pet godina učestvovali u vladajućoj koaliciji sa konzervativcima, su prema preliminarnim rezultatima osvojili samo deset poslaničkih mesta, što bi, ukoliko se pokaže tačnim, predstavljalo katastrofu za njihovog lidera i zamenika premijera Nika Klega.

Navedeni rezultati izbora predstavljaju težak poraz i za vođu laburista Eda Milibanda, koji se prema široko prihvaćenom mišljenju tokom predizborne kampanje pokazao znatno bolje nego što je očekivano.

Miliband, koga pretežno konzervativna ostrvska štampa već odavno kritikuje za "opasno skretanje ulevo", najavljuje da će podneti ostavku.