• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ubijeno 26 žena: Specijalisti u svim tužilaštvima

Izvor Tanjug

Od početka 2015. godine ubijeno je 26 žena, rečeno je danas na sednici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova. Ministarstvo pravde najavilo specijalne timove za porodično nasilje u tužilaštvima.

Predsednik tog skupštinskog tela Meho Omerović saopštio je na početku sednice, na kojoj se razgovaralo o trenutnoj situaciji sve učestalijeg nasilja nad ženama i porodičnog nasilja sa smrtnim ishodom, da je od početka 2015. godine ubijeno 26 žena.

Danas je poslednji trenutak da se svi ozbiljno zamislimo oko položaja žene u ovom društvu. Sa ovog mesta moramo da pošaljemo jasnu poruku da smo jednaki i da nas pol ne čini jačim. Moramo da razgovaramo šta i koliko možemo kao društvo i država da zaustavimo i sprečimo ovu pošast", rekao je Omerović.

Policija zatečena reakcijom doktora

Dušan Milisavljević (DS), inače doktor, saopštio je da je sinoć bio na dežurstvu i da je imao slučaj porodičnog nasilja, iako je žrtva to negirala. Kaže da je pozvao policiju, a da je ona bila iznenađena što je doktor prijavio takav slučaj. "Moja poruka doktorima, koji prvi vide nasilje, je da ih zakon jasno obavezuje da prijavljuju takve slučajeve. Sumnja lekara mora da upali alarm. Te žene smatraju da su same, a loša ekonomska situacija i porodična situacija utiču da žene ne prijavljuju nasilje", rekao je Milisavljević.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić najavio je da će u svim tužilaštvima u Srbiji biti formiran specijalizovani tim koji će se baviti porodičnim nasiljem, a da će u tim timovima biti i pripadnici policije, centara za socijalni rad, lekari, psiholozi.

"Ukoliko bismo za svaku opštinu imali ovakve timove, koji bi se često sastajali, mi bismo mogli da organe represije upotrebimo i kao preventivne organe", rekao je Ilić, dodajući da je ministarstvo sačinilo platformu za borbu protiv porodičnog nasilja, koja je dobar polazni osnov za rešavanje tog problema i krivičnih dela protiv polne slobode.

U pitanju je, kako je rekao, sažet dokument, sa konkretnim predlozima, uz napomenu da je jedan jedini način borbe protiv porodičnog nasilja sveobuhvatan pristup i koordinacija svih državni organa.

Ilić je rekao da je do sada nedostajala ta koordinacija i da državni organi svojom nekomunikacijom na terenu nisu bili u stanju da daju pravovremeni odgovor na porodično nasilje.

Dodao je i da više ne sme da se događa da policija podnosi krivičnu prijavu protiv žrtve nasilja samo zato što se branila.

Predsednica skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu Slavica Đukić Dejanović (SPS) ukazala je da se mora postaviti pitanje šta se događa sa ženom kada se odvaži i bilo kome ispriča da trpi nasilje.

"Najčešće se događa da smo nemi, da je prepuštena samoj sebi i da mora da se vrati u porodičnu sredinu u kojoj trpi nasilje", navela je Đukić Dejanović.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image