Sagovornik "Glasa Srpske" iz srpskog pravosuđa tvrdi da tužilaštvo ima zaštićenog svedoka koji je bio u komandi 28. divizije Armije RBiH kojom je komandovao Orić.
"On je neposredni svedok događaja od 12. jula 1992. godine u Zalazju i Donjim Potočarima za koje tužilaštvo tereti Orića, ratnog načelnika srebreničke policije Hakiju Meholjića i još trojicu Bošnjaka. Taj svedok je pod strogim režimom zaštite. Radi se o neoborivim dokazima i tužilaštvo neće odustati dok taj slučaj ne dobije pravni završetak", kaže sagovornik banjalučkog lista.
Ističe da tužilaštvo ima dokaze kako Orić puca u one koji su bežali, i na konju ih sustiže i ubija.
"To je do sada izjavilo nekoliko svedoka. S obzirom na podnesene dokaze, Orić bi trebalo da bude izručen Srbiji", kazao je isti izvor.
Da su se pojavili novi argumenti srpskog tužilaštva koji se odnose na događaje u Zalazju, potvrdio je juče i načelnik Srebrenice Ćamil Duraković koji je bio sa Orićem u trenutku njegovog hapšenja, ali i njegov advokat Vasvija Vidović.
"Veoma sam zabrinuta da bi Orića švajcarske vlasti mogle izručiti Srbiji jer su Srbi sposobni i spretni u lobiranju. Postoje lobisti koji rade u interesu izručenja. Pogledajte kako je brzo reagovao švajcarski tužilac da izda saopštenje da su oni u pojedu nečega što nije bilo u opticaju na suđenju u Hagu", kazala je Vidovićeva.
Orića je juče posetio ambasador BiH u Švajcarskoj Boro Bronza koji je istakao da zvaničnih
informacija o hapšenju još nema i da mu je Orić prebeo da nije bilo osnova za njegovo hapšenje i pritvaranje.
Zbog hapšenja Orića najviši bošnjački zvaničnici proteklih dana su zategli odnose sa Srbijom, a na zahtev bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića predsednik Srbije Tomislav Nikolić je otkazao za juče dogovorenu posetu BiH.
Duraković je poručio premijeru Srbije Aleksandru Vučiću da ne dolazi u Memorijalni centar u Potočare ako Orić ne bude na slobodi do 11. jula, kada će biti obilježena 20. godišnjica zločina u Srebrenici.
Zvaničnici u Srpskoj i politički analitičari su saglasni da je time nanesena ogromna šteta odnosima BiH i Srbije.
"Šteta je već nanesena. Ovo neće biti prolazno zahlađenje odnosa BiH i Srbije, nego se radi o drastičnoj promeni političke klime, pogotovo što na to utiču spoljni faktori, doprinoseći tom zahlađenju kojekakvim rezolucijama. Dosadašnje otopljavanje odnosa bilo je praćeno jednostranim popuštanjima srpske strane", istakao je politički analitičar iz Beograda Đorđe Vukadinović i dodao da spoljni faktor vrši pritisak na predstavnike vlasti Srbije da se pojave na komemoraciji u Potočarima.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH Staša Košarac kaže da poruke iz BiH upućene Nikoliću i Vučiću govore da će bošnjački političari učiniti sve da zaštite pripadnike svog naroda koji su činili ratne zločine.
U zločinu počinjenom u selima Zalazje, Sase, Biljača i Zagoni kod Srebrenice ubijena su 62 civila i vojnika, 22 Srba je nestalo, a pronađeno je i ekshumirano deset tijela. Od 1992. do 1995. godine u i oko Srebrenice ubijeno je oko 3.000 pripadnika srpskog naroda, a za zločine niko nije odgovarao, piše "Glas Srpske".
Naser Orić je 9. juna uhapšen u Švajcarskoj na osnovu poternice koju je zbog zločina nad Srbima u BiH za njim raspisala Srbija, a poslije tri dana mu je određen ekstradicioni pritvor od 14 dana.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru