• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potočare: Kako je od pomirenja napravljen skandal

Izvor MONDO/Agencije

Slike i reči sa obeležavanja dve decenije od masakra muslimana u Srebrenici obišle su danas region a umesto komemoracije događaj će biti zapamćen po kamenovanju jedne od zvanica - srpskog premijera Aleksandra Vućića.

Potočari su danas su mogle da se prate iz dva ugla - od dobrodošlice i reči pomirenja, do kamenovanja, piše Tanjug.

Prisustvu i porukama srpskog premijera u prvom delu dana na komemoraciji povodom 20 godina od srebreničkog masakra mislimana posvećena je posebna pažnja, regionalni ali isvetski mediji u prvi plan stavili su susret medijski najznačajnijeg gosta, Aleksandra Vučića sa majkama Srebrenicekoje su mu na rever okačile "Srebrenički cvet" i poželele dobrodošlicu.

Glasno negodovanje EU i SAD

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini zatražila je danas u ime EU temeljnu istragu napada na premijera Srbije u Potočarima, a više evropskih funkcionera osudilo je incident. Američka ambasada u Beogradu takođe je osudila nasilje nad premijerom Srbije i drugima na komemoraciji povodom srebreničkog zločina. U njenom saopštenju je navedeno da "oni koji odbacuju pomirenje, prizivaju napetost i podele iz prošlosti" i da svi treba da "odbace nasilje i nastave putem ka miru". ; Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Filip Hamond je saopštio da "posebno pozdravlja činjenicu" da je Vučić prisustvovao komemoraciji u Srebrenici i da osuđuje "način na koji su neki pojedinci pokušali da unište dostojanstvenost današnje komemoracije".

Pažnja medija bila je posvećena Vučićevim porukama javnosti da Srbija osuđuje zločin, a ruka pomirenja ostaje pružena, njegovim rečima upisanim u Knjigu žalosti da je vreme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjačkog naroda, kao i zahvalnosti koju mu je uputio bivši predsednik SAD Bil Klinton, takođe prisutan u Potočarima, zbog hrabrosti da dođe u Srebrenicu.

Kraj komemoracije doneo je, nažalost, i novu sliku i naslove u elektronskim izdanjima svetskih medija: "Srpski premijer napadnut u Srebrenici".

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je prilikom napuštanja Memorijalnog centra u Potočarima izviždan, a zatim je iz mase gađan kamenjem i flašama vode i pogođen kamenom u glavu, ostavši pri tom bez naočara.

Pošto je ostavio cveće na spomen ploči, Vučić je sa svojom pratnjom krenuo ka vozilu, a onda je grupa ljudi počela da viče "Alahu akbar!" (Bog je veliki) i da baca kamenice i flaše vode u njegovom pravcu.

Okružen obezbeđenjem, premijer je otišao trkom.

Vučić je zadobio više udaraca kamenjem, a nakon incidenta uspešno je evakuisan zajedno sa članovima delegacije ka Skelanima, na granici Srbije i BiH.

Nakon incidenta, masi se obratio poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović i pozvao prisutne da budu "dostojanstveni u svom bolu i ne dozvole onima koji su ga uzrokovali da danas budu iznad".

Posle incidenta, jedna osoba je uhapšena, ali se ni tokom večeri zvanično nije znao njen identitet.

VUČIĆ: NE INCIDENT NEGO DOBRO ORGANIZOVAN NAPAD


Po povratku u Beograd, Vučić je izjavio da ono što mu se danas dogodilo u Srebrenici nije bio incident, već dobro pripremljen i organizovan napad, ali da njegova ruka ostaje ispružena bošnjačkom narodu.

"Izražavam žal što se ovo dogodilo i što neki nisu prepoznali iskrenu nameru da gradimo prijateljstvo između bošnjačkog i srpskog naroda. Ovakvu mržnju nigde i nikad nisam video, ali moja ruka ostaje ispružena prema bošnjačkom narodu i nastaviću s tom politikom", rekao je premijer na konferenciji za novinare po povratku iz Srebrenice.

Govoreći o napadu, Vučić je rekao da "budala ima u svakom narodu" i dodao: "Nismo ni mi u deficitu s takvima. Znam da se najveći deo bošnjačkog naroda ne slaže sa ovim što se dogodilo".

Svetli primer gradonačelnika Durakovića

Najsvetliji primer u celom događaju nakon incidenta dao je gradonačelnik Srebrenice, Ćamil Duraković, duboko razočaran zbog napada na premijera Srbije. "To su uradili bolesni umovi koji su iskoristili ovaj naš dostojanstveni događaj, na kojem mi radimo sedam meseci da bismo imali premijera Vučiča u prijemnoj sali, koji je zagrlio majku Muniru Subašić, koji je uzeo srebrenički cvet i stavio za rever, pokušao da na jedan dostojanstven način da doprinos u našoj tugi i boli koju smo imali danas", rekao je Duraković.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović je napad na premijera Aleksandra Vučića u Potočarima okvalifikovao kao "pokušaj ubistva" i da je "svakako jasno da BiH nije ispunila ni minimum onoga što je bila dužna da ostvari za bezbednost premijera Srbije".

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić najoštrije je osudio napad na Vučića, ocenjujući da je to napad na celu Srbiju i njenu politiku mira i regionalne saradnje.

"Upućen je najoštriji protest - demarš BiHi očekujemo da se akteri incidenta uhapse i kazne", rekao je Dačić, uz ocenu da je Vučić odlukom da ode u Potočare, i pored visokog bezbednosnog rizika povukao državnički potez u interesu Srbije.

Kako je saopšteno, ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak, kome je uručena nota, najoštrije je osudio napad na premijera Srbije.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da je ono što se danas desilo - "napad na Srbiju i ceo srpski narod", i dodao da će tražiti istragu i prekid učešća RS u organima Bosne i Hercegovine "dok se to ne raščisti".

Bošnjački političari oglasili su se tek predveče.

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da je osramoćen napadom na premijera Srbije, kome je lično prošle sedmice garantovao bezbednost.

Izetbegović je da je premijera Srbije zvao dva puta nakon napada u Potočarima i da je uradio "sve šta je mogao kao bošnjački član Predsedništva".

Potom se oglasiolo i Predsedništvo BiH, koje je u saopštenju najoštrije osudilo i izrazilo duboko žaljenje zbog današnjeg napada na predsednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića.

Predsedništvo BiH zahvaljuje premijeru Vučiću za dolazak u Srebrenicu "jer je to učinio u duhu pomirenja i sa namerom da oda počast žrtvama", navodi se u saopštenju Predsedništva.

Komentari 32

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

snezana

Ma to je BAGRA NEPISMENA NAJVECA NA SVETU SA NJIMA STA DALJE KAKVO POMIRENJE

Dejan

Ne treba više ni jedan naš zvaničnik da ide tamo. Pokazali su kakvi su domaćini

Billy

Sta kaze Vulin na sve ovo!? Samo me njegovo misljenje zanima. Vuline oglasi se!

special image