Cipras je u intervjuu za državnu grčku televiziju ERT oštro kritikovao sporazum sa međunarodnim kreditorima o trećem paketu pomoći u zamenu za još oštrije mere štednje, ali je istakao da je to najbolje što je Grčka u ovom trenutku mogla da dobije, prenela je agencija AP.

"Mere koje su nam nametnute nisu racionalne. Suočili smo se sa oštrim stavovima naših partnera, koji su bili skloni tome da nas kazne. Sporazum, međutim, ipak nudi izlaz iz krize", naveo je grčki premijer.

 Lideri evrozone i predstavnici Grčke su u ponedeljak, nakon maratonskih pregovora, postigli dogovor o trećem paketu međunarodne finansijske pomoći Atini, vrednom oko 86 milijardi evra, koji će biti odobren pod strogim uslovima, koji uključuju mere štednje, fiskalne i druge reforme.

 Cipras je preuzeo odgovornost za prihvatanje tih strogih uslova u zamenu za pomoć, uprkos tome što ni sam ne veruje u mnoge od drakonskih mera koje taj paket pomoći zahteva.

"Preuzimam odgovornost za sve greške koje sam možda počinio, preuzimam odgovornost za tekst u koji ne verujem, ali koji sam potpisao da bi izbegao katastrofu za Grčku, kolaps banaka", istakao je

Cipras noć uoči ključne rasprave u grčkom parlamentu, koji do sutra u ponoć mora da usvoji četiri zakonska predloga kojim će biti regulisane penzione i poreske reforme, koje zahtevaju kreditori.

 Cipras je u jednočasovnom intervjuu, u kojem je naizmenično branio svoju naglu promenu kursa kad je reč o pregovorima sa kreditorima i oštro kritikovao svoje evropske partnere, istakao da se odlučno borio protiv zahteva za smanjenje plata i penzija.

On je dodao da su fiskalne mere predviđene postignutim sporazumom blaže od mera koje su dogovarane u prošlosti i istakao da se Grčka mora držati dogovorenih fiskalnih mera.

Iako su se neke zemlje opirale tome da Grčkoj odobre nova sredstva, među kojima su se posebno isticale Finska i Holandija, one su na kraju popustile, naveo je grčki premijer.

Cipras je rekao da planira da na čelu vlade ostane do kraja svog četvorogodišnjeg mandata i time isključio mogućnost prevremenih izbora.

"Najgora stvar koju kapetan može da uradi dok upravlja brodom za vreme oluje jeste da napusti kormilo", naveo je on.

Na pitanje kad se može očekivati ponovno otvaranje grčkih banaka, koje su zatvorene pre više od dve nedelje nakon masovnog povlačenja sredstava, Cipras je izjavio da se to možda neće desiti sve dok ne bude finalizovan sporazum sa kreditorima, što bi moglo da usledi tek za mesec dana.

 "Ponovno otvaranje banaka zavisi od finalizacije sporazuma, što će se desiti za mesec dana", rekao je premijer Grčke, dodajući kako se nada da će, u međuvremenu, Evropska centralna banka podići nivo hitne podrške likvidnosti za grčke banke.

Grčka je u ponedeljak ujutro, nakon maratonskih pregovora s kreditorima, uspela da obezbedi preko potreban dogovor o trećem paketu međunarodne finansijske pomoći i da izbegne izlazak iz evrozone. Novi paket vredan je oko 86 milijardi evra i uslovljen je strogim zahtevima, uključujući mere štednje, a koje grčki parlament mora da usvoji danas.

KRENULE OSTAVKE

Zamenica grčkog ministra finansija Nadija Valavani podnela je danas ostavku samo nekoliko sati pred glasanje u parlamentu, , preneo je britanski list "Gardijan".

Valavani je rekla Ciprasu da više ne može da bude deo njegove vlade, s obzirom na mere štednje na koje je pristao, navodi londonski dnevnik.

U pismu koje je objavilo Ministarstvo finansija, Valvani je upozorila da se Grčka suočava sa "poražavajućom kapitulacijom" u rukama svojih kreditora u Briselu.


ŠTRAJKOM PARALISAN DRŽAVNI SEKTOR


Državni sektor u Grčkoj danas je paralizovan zbog 24-časovnog štrajka službenika na poziv njhovog sindikata (Adedy) koji se protivi novim merama predviđenim sporazumom Grčke s kreditorima o nastavku finansijske pomoći toj zemlji kojase nalazi u dubokoj ekonomskoj krizi.To je najveći štrajk od dolaska na vlast levičarske Sirize premijera Aleksisa Ciprasa.

Od jutros je poremećen javni prevoz u Atini, u kojoj samo povremeno saobraćaju vozovi u podzemnoj železnici. Saobraćajna gužva je bila i na ulicama glavnog grada. Železnički saobraćaj biće u prekidu dok traje štrajk. Bolnice i domovi zdravlja rade, ali sa smanjenim brojem zaposlenih.

Prema navodima policije, nekoliko stotina ljudi okupilo je danas u centru Atine, gde se tokom večeri očekuje odluka parlamenta o novom sporazumu.