• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto Kinezi jedu štapićima?

Izvor MONDO/Tanjug

Sigurno ste se pitali zašto Kinezi jedu štapićima. Objašnjenje bi moglo da vas iznenadi.

O nastanku štapića koje Kinezi, ali i drugi Azijski narodi koriste tokom jela, postoje mnoge legende, ali se pravo objašnjanje krije u kineskim običajima.

Štapići kao pribor za jelo su se prvi put pojavili tokom dinastije Šang, između XVI i XI veka pre nove ere.

Jeftine izrade i laki za rukovanje brzo su se odomaćili u Kini, a zatim i u većem delu Azije.

"Upotreba štapića je svakako izraz rafinmana", smatra francuski sociolog i antropolog Žan Pjer Pulen, autor "Rečnika prehrambenih kultura" (Dictionnaire des cultures alimentaires), za razliku od nekadašnjih evropskih trpeza na kojima su se namirnice sekle oružjem kako bi se istakao način na koji je aristokratija prigrabila vlast u državi, a to je nasilje.

U Kini se, pak, napredovanje na društevnoj lestvici ostvarivalo izučavanjem matematike i poezije.

Hladnom oružju - noževima i viljuškama, tako nije bilo mesto na stolu. Svo "nasilje" se zadržavalo u kuhinji gde su se namirnice sekle, ne samo iz praktičnih razloga, već i da bi se izbeglo da gostu bude prinet velik komad mesa koji bi ga potsetio na ubijenu životinju, dodaje Pulen.

Korišćenje štapića upućuje na blagost i dobronamernost, naveo je Pulen u izjavi za Frans annter.

Prema jednoj legendi, štapiće je izmislio prvi kineski car Ju Veliki koji je strahujući da bude ubijen, zabranio upotrebu noževa i viljušaka.

Jednom prilikom je bio toliko gladan da nije mogao da sačeka da se jelo ohladi te je iščupao dve grančice s kojima se poslužio kao hvataljkom, dodaje Pulen.

Mada se svi istoričari ne slažu oko porekla štapića, jedno je sigurno - jako su korisni za one koji ih redovno upotrebljavaju, jer se njihovim rukovanjem pokreće više od 30 zglobova i 50 mišića na prstima, šakama i rukama.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kole

Bla bla bla ....

Mladen

Baš sam se prijatno iznenadio tome što su za razliku od drugih nacija koje su za vrednosti uzimale nasilje i primitivizam, ovi uzimali nauke. Naravno, znaju oni dobro kako je biti nasilan, ali izvesno je da ceo svet podcenjuje kineski narod, potpuno neopravdano. Oni su izuzetno disciplinovana nacija. Rade puno, marljivi su, a malo troše i ne razbacuju ono malo što imaju - a to je ispostaviće se uslov za opstanak u današnje vreme. Poštujem kineske vrline. A štapići su samo deo njihovih običaja koje svaka nacija ima. Mnogo toga se da naučiti od njih.

cong li

Da bi im ruke bile slobodne. :)

special image