Poslanici kosovskog parlamenta su pod snažnim pritiskom međunarodne zajednice usvojili kasno sinoć zakone o Specijalnom sudu, Specijalnom tužilaštvu i Zakona o pravnoj i finansijskoj pomoći za potencijalne optužene u Specijalnom sudu.

Prethodno u žestokoj ponovnoj raspravi i glasanju, uz veliko protivljenje opozicije, usvojeni su ustavni amandmani koji su omogućili usvajanje pomenutih zakona.

Kosovski mediji preneli su da je potvrda o sedištu Specijalnog suda umesto iz Holandije stigla iz Velike Britanije.

"Skupština kosova je izglasala zakone za formiranje Specijalnog suda za istragu u vezi sumnji u počinjene ratne zločine u sukobu 1999 godine, Kosovo se saglasilo sa formiranjem međunarodnog suda (Specijalnog suda) u Hagu na kome će ove sumnje biti ispitane", rekao je britanski ministar za Evropu David Lidingston.

Lidingston je rekao da će EU obezbediti sredstva za rad Specijalnog suda za zločine koje je počinila OVK.

Opozicija je bojkotovala zasedanje parlamenta posle usvajanja amandmana za ustavne izmene kojim je otvoren put za formiranje Specijalnog suda.

Poslanici iz reda srpske manjine glasali su protiv usvajanja Zakona o pravnoj i finansijskoj pomoći za potencijalne optužene u Specijalnom sudu.

Kosovska skupština je usvajanjem ustavnih amandmana i pomenutih zakona praktično okončala prolećno zasedanje, nakon čega nastupa letnja pauza.

Zakon su podržali poslanici DPK, DSK i 6 Plus.

Inače, da kosovski parlament nije doneo odluke o formiranju Specijalnog suda, to bi učinio Savet bezbednosti UN.

Iako je formiranje Specijalnog suda sada praktično samo tehničko pitanje, nema informacija kada će ta pravosudna institucija početi da radi, kao ni kojim predmetima će se konkretno baviti.

Izvesno je jedino da će se, između ostalog, Specijalni sud za ratne zločine OVK baviti istragom navoda iz izveštaja Dika Martija o trgovini organa srpskih civila od bivših pripadnik OVK 1998. do 2000.