U istraživanju se ističe da navedena suma predstavlja novac koji je Nemačka zaradila na niskim kamatama na državne hartije od vrednosti.

"Ove uštede prevazilaze troškove krize, čak i u slučaju da je Grčka bankrotirala. Jasno je da je Nemačka imala korist od krize u Grčkoj", tvrde autori istraživanja sa Instituta, čije je sedište u gradu Hale.

Autori istraživanja navode da kada se investitori suoče sa problemom na tržištu, onda oni traže "utočište" za svoj novac a Nemačka je omiljeno takvo mesto.

"U proteklih nekoliko godina, kad god su se finansijska tržišta suočavala sa negativnim vestima, kamatne stope nemačkih državnih obveznica (koje Nemačka plaća kupcima) opadale su ili čak bile negativne, a kada su vesti dobre, onda su one u porastu", podsećaju autori.

U problemu krize u Grčkoj, Berlin je zahtevao fiskalnu disciplinu Grka i oštre ekonomske reforme u zamenu za saglasnost sa novom pomoći od međunarodnih kreditora.

Nemački ministar finansija Volfgang Šojble bio je protiv otpisivanja dugovanja Grčke ukazujući pri tom na "uravnoteženi" budžet njegove zemlje.

Institut, međutim, tvrdi da je uravnoteženi budžet bio moguć u najvećem delu zbog kamate dobijene od uštede usled krize u Grčkoj.

Iznos od 100 milijardi evra Nemačka je uštedela od 2010. godine i to je tri odsto domaćeg bruto proizvoda.

Međutim, na ove tvrdnje već su reagovali analitičari, tvrdeći da je nemoguće baš da su nemci to zaradili samo direktno na Grčkoj, a da tu nema vezanog "biznisa" i sa ostalim događajima u EU, poput štednje u Španiji, reformi u Italiji... na koje se sada nakalemilo i "monetarno olakšavanje" Evropske centralne banke.