Hakeri su čitali vesti pre njihovog objavljivanja i zatim trgovali tim informacijama na Vol stritu.
Američke vlasti su saopštile da je to najveća prevara te vrste za koju je podignuta optužnica, po broju učesnika, količini hartija od vrednosti kojima je nezakonito trgovano i po ostvarenoj zaradi.
Krivične prijave podnete su protiv devet ljudi u SAD i Ukrajini, a Komisija za hartije od vrednosti i berze pokrenula je građanski postupak protiv još 23 pojedinca i kompanije iz SAD, Rusije, Ukrajine, Francuske, Malte i Kipra.
Dvojica Ukrajinaca su hakeri, a šestorica optuženih, od kojih petorica iz SAD, su brokeri. Njihov deo zarade bio je 30 miliona dolara.
Predsednica Komisije Meri Džo Vajt izjavila je da ovaj slučaj ilustruje koliko je finansijski svet izložen opasnosti sajbernapada.
Od 2010. do maja ove godine hakeri su imali pristup više od 150.000 informacija koje je trebalo da objave servisi za poslovne vesti Marketvajerd iz Toronta, Pi-ar Njuzvajer iz Njujorka i Biznisvajer iz San Franciska.
Optuženi su zatim za trgovinu na berzama koristili oko 800 tih vesti pre nego što su objavljene, nekada i tri dana pre objavljivanja.
Vesti od zaradi ili druge pozitivne novosti o jednoj komapniji mogu da budu uzrok rasta vrednosti njenih akcija, dok negativne informacije mogu da dovedu da pada vrednosti.
Hakerima je bilo plaćeno na osnovu zarade koju su ostvarili brokeri. Za najteže tačke optužnice predviđeno je do 20 godina zatvora.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji