• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šangajska lista: BU se dobro drži zlatne sredine

Izvor Tanjug

Univerzitet u Beogradu zadržao je svoju poziciju na Šangajskoj listi i nalazi se među 400 najboljih svetskih univerziteta.

Na listi koja je danas objavljena, a koja svake godine rangira 500 najboljih univerziteta na svetu, Beogradski univerzitet se nalazi između 301. i 400. mesta, kao i prethodne dve godine.

Na listi već drugu godinu zaredom nema Zagrebačkog svetilišta, a od univerziteta u regionu nalazi se samo još Univerzitet u Ljubljani, koji je rangiran između 401. i 500. mesta.

Univerzitet u Beogradu se prvi put na prestižnoj Šangajskoj listi našao 2012. godine.

Pali u matematici i fizici

Beogradskog univerziteta, međutim, više nema na listi 200 najboljih u oblasti matematike i fizike, koje se takođe rangiraju na toj akademskoj skali.

Inače, prvih deset mesta na Šangajskoj listi za 2015. zauzima osam američkih i dva britanska univerziteta.

Prvi je, trinaestu godinu, zaredom Harvard, a slede ga Stenford, MIT, Berkli, britanski Kembridž, Prinston, Tehnološki institut Kalifornija, Kolumbija, Čikago i britanski Oksford.

Najbolji univerziteti u kontinentalnoj Evropi su Švajcarski federalni institut za tehnologiju, koji je 20. na listi, zatim Univerzitet u Kopenhagenu i Univerzitet "Pjer i Marija Kiri" iz Pariza, koji su na 35. odnosno 36. mestu.

Univerzitet u Tokiju, koji su na 21. mestu, zauzima vodeću poziciju među visokoškolskim ustanovama u Aziji, dok je Univerzitet u Melburnu, inače na 44. mestu Šangajske liste, najbolji među svim univerzitetima u Okeaniji.

Akademsko rangiranje univerziteta u svetu sprovodi šangajski Univerzitet Cao Tun i kao kriterijumi se gledaju naučno-istraživački rad, uticaj na nauku, citiranost radova, odziv u pojedinim oblastima, uticaj univerziteta u regionu.

Mada je Šangajska lista neformalna, stvar je prestiža biti na njoj, jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dejan

Svrha nauke je da stvori nova tehnoloska resenja za industriju. Toga kod nas na univerzitetima nema, nema industrije da resenje/proizvod proizvede i finansira novo istrazivanje i ovo je samo mrtvo slovo na papiru. Nije avrha nauke napisan rad vec drustveni boljitak. Univerzitet u NS mnogo vise radi sa industrijom a nema ga na listi.

iz sljivika

A koji je Megadens?

1515

Haha, nije Zagrebacko svetiliste, nego sveuciliste. :)

special image