Bilans poginulih u eksplozijama u kineskom lučkom gradu Tjenđinu porastao je na 112 ljudi, pošto je na mestu nesreće pronađeno još tela poginulih, javila je kineska agencija Sinhua.

U tom incidentu, kad je u skladištu za opasne hemikalije u Tjenđinu u sredu izbio požar, a zatim došlo i do niza eksplozija, povređeno je više stotina ljudi, a 85 vatrogasaca i deset drugih ljudi se i dalje vode kao nestali, prenela je agencija AFP.

Tokom vikenda je u tom delu Tjenđina, koji je posle nesreće blokiran, takođe zabeleženo više manjih eksplozija.

Besni rođaci nestalih vatrogasaca su sinoć upali na konferenciju za štampu koju su držali lokalni zvaničnici i zahtevali informacije o tome šta se dogodilo sa njima.

Među 112 poginulih je i najmanje 21 vatrogasac, što ovu nesreću čini najfatalnijom za kineske vatrogasce u proteklih šest decenija.

Zbog straha od kontaminacije, evakuisano je stanovništo oko mesta razornih eksplozija u zoni od tri kilometra, a evakuaciju su izveli naoružani policajci, nakon što je na mestu nesreće pronađena opasna materija sodijum cijanid koja je zapaljiva u dodiru sa vodom.

Dva državna dnevna lista, "Pejper" i "Sadern metropolis", objavili su juče da se u skladištu u kojem je došlo do eksplozija nalazilo 700 tona sodijum cijanida, što je 70 puta više od dozvoljene količine, kao i da vlasti žure da uklone te opasne materije.

Ova nesreća je pokrenula pitanja o tome da li se opasne hemikalije drže preblizu stambenih naselja, da li su vatrogasci dovedeni u opasnost tokom početne intervencije po pozivu o požaru i da li je, prilikom slanja vatrogasaca u intervenciju uzeto u obzir da se radi o opasnim materijama, uključujući one koje su zapaljive u dodiru sa vodom.

Do velikih eksplozija u skladištu u Tjenđinu, oko 120 kilometara istočno od Pekinga, u sredu je došlo oko 40 minuta nakon što je prijavljen požar i nakon što su na lice mesta već stigli vatrogasci i upotrebili vodu za gašenje vatre.