To je učinjeno u dogovoru sa UNHCR, iako je zvanično Skoplje prethodno nameravalo da migrante vrati u Grčku.

Oko 400 migranata otišlo vozom oko 17 časova za Tabanovce i očekuje se da će tokom noći pokušati da pređu granicu sa Srbijom. Očekuju se još dva vanredna polaska tokom večeri, javlja izveštač RTS-a sa mesta događaja.

Makedonske bezbednosne snage na granici sa Grčkom dozvolile su grupi od oko 200 izbeglica sa Bliskog istoka, u kojoj je bilo najviše žena, dece i iznemoglih, da pređu u Makedoniju i da sa železničke stanice u Đevđeliji nastave svoj put prema Srbiji, odnosno prema zemljama Evropske unije u kojima nameravaju da zatraže azil.

Kako je najavljeno, još jednoj takvoj grupi migranata biće dozvoljen ulazak u Makedoniju tokom večeri, a u isto vreme je u toku dana više stotina migranata koji su se već nalazili na železničkoj stanici u Đevđeliji dobilo dozvolu za odlazak do graničnog prelaza sa Srbijom Tabanovce–Preševo.

Kako prenosi internet portal Telegraf.mk, veliki deo migranata koji se još nalaze na grčkoj teritoriji mirno čeka da im policija i vojska, koje u zajedničkim patrolama obezbeđuju državnu granicu, dozvole prolaz u organizovanim grupama, a situacija je u Đevđeliji u toku dana bila uglavnom mirna.


Portparol makedonskog MUP-a Ivo Kotevski je rekao da je situacija na granici sa Grčkom juče bila povremeno napeta zbog pokušaja nekih migranata da probiju bezbednosni kordon, kao i da je policija morala da upotrebi šok bombe da bi kontrolisala situaciju.

"To je legitimna mera za odbranu državne granice saglasno s donetim merama i preporukama", kazao je Kotevski, koji je rekao i da nije tačna informacija koje su preneli mediji da je u sukobu s migrantima juče nožem povređen jedan policajac.


Makedonske vlasti su danas najavile da će ubuduće ulazak u Makedoniju biti dozvoljen samo ograničenom broju migranata iz "ranjivih kategorija".

Šef makedonske diplomatije Nikola Poposki naknadno je obećao da granica ubuduće neće biti zatvorena, saopštio UNHCR. U međuvremenu, Bugarska najavila da je spremna da angažuje trupe i zaštiti granice prema Grčkoj i Makedoniji, prenosi AFP.


Specijalne jedinice policije, raspoređene uz granicu sa Grčkom, od juče kod Đevđelije nisu dozvoljavale ni jednom emigrantu da pređe granicu i uđe u Makedoniju.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE OKRŠAJA:

undefined Makedonska policija ispalila je suzavac i šok bombe u pokušaju da potisne nekoliko hiljada migranata i izbeglica koje pokušavaju da uđu iz Grčke. Na društvenim mrežama pojavila se informacija da je migrant ubo policajca nožem.


U tu svrhu je razvučena ograda od bodljikave žice sa obe strane železničke pruge kod graničnog prelaza Đevđelija-Idomeni, kao i duž granične linije u dužini od nekoliko kilometara.

Policijske snage danas je trebalo da zamene pripadnici makedonske vojske koji su već u oklopnim vozilima parkiranim kod železničke stanice u Đevđeliji.

U pokušaju da zaustave sve veći priliv izbeglica s Bliskog istoka koji u Makedoniju ilegalno ulaze iz Grčke, makedonski specijalci su juče duž granice upotrebili i šok bombe.

Vanredna situacija je proglašena u graničnom pojasu na jugu i severu Makedonije, duž granica s Grčkom i sa Srbijom.

AMNESTI INTERNEŠENEL: NEPRIHVATLJIVE PARAVOJNE MERE

Međunarodna organizacija Amnesti internešenal upozorila je danas da se usred globalne izbegličke krize stvara nova krizna zona zatvaranjem južne granice Makedonije gde su blokirane hiljade uglavnom sirijskih, avganistanskih i iračkih izbeglica i azilanata, suočenih sa ozbiljnim rizikom od nasilja.

Ova organizacija koja se bavi zaštitom ljudskih prava, navela je da se situacija naglo pogoršala kada je makedonska vlada "kriznim oblastima" proglasila deo granice sa Grčkom kod Đevđelije i pozvala vojsku u pomoć.

Organizacija Amnesti internešenal čije je sedište u Londonu, navodi da je dobila zabrinjavajuće izveštaje o tome da je makedonska antiteroristička policijska jedinica tukla ljude i čak pucala u vazduh da ih spreči da uđu u Makedoniju, kao i da je podignuta ograda od bodljikave žice duž granice.

"Svaka zemlja ima ovlašćenje da patrolira svojim granica, ali ova vrsta paravojnog odgovora je neprihvatljivo kršenje međunarodnog prava. Makedonske vlasti odgovaraju kao da se bave nasilnim demonstrantima, a ne izbeglicama koje su pobegle od sukoba i progona", rekao je Gauri va Gulik, zamenik direktora za Evropu Amnesti internešenela.