• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šainović neće ponovo u politiku

Izvor Tanjug

Nekadašnji potpredsednik Vlade SRJ Nikola Šainović, koji se u utorak uveče iz Stokholma vratio u Srbiju nakon odslužene dve trećine kazne za ratne zločine, rekao je da se neće ponovo politički angažovati.


Šainović je, stigavši u Srbiju, za beogradske medije rekao da će mu biti potrebno vreme da se privikne na slobodu, kao i da je tokom prethodnih 12 godina imao vrlo teških trenutaka, a da je jedan od njih bila smrt Slobodana Miloševića.

"Prvi je sigurno moj razgovor s tužiocem, da vidim šta on hoće... Drugi je smrt Slobodana Miloševića, koja me je izuzetno potresla. Tada sam shvatio i da će na nas, na moju grupu, prebaciti sve ono što se njemu stavljalo na teret i da će naša presuda zapravo biti kopija njegove", rekao je Šainović za "Kurir".

Robija po švedskim standardima

Na pitanje kako su prema njemu postupali tokom izdržavanja kazne, on je odgovorio da su Holandija i Švedska socijalno odgovorne države, s visokim standardom i da su takvi i standardi u zatvorima, kao i da za sve to vreme nije imao nijedan konflikt.

Šainović je ispričao da je Milošević formirao tim u kojem su bili i Sreten Lukić, Vladimir Lazarević i Nebojša Pavković, s kojima je bio u kontaktu i u Hagu.

"Mi smo ratni drugovi, a to su najbliži prijatelji. U Hagu smo jedni drugima bili podrška. Cela ta grupa je, kada su počela suđenja, delovala konstruktivno. Bili smo na funkcijama za koje smo znali kakvu odgovornost nose i bili smo je svesni", rekao je Šainović u razgovoru za "Politiku".

Kao jedan od psihološki najtežih trenutaka u Hagu Šainović je naveo razgovor s tužiocem koji je, kako kaže, ipak za njega doneo važan rezultat, jer ono što je rekao nije ušlo u koliziju kasnije u procesu, ni sa svedocima u postupku protiv Miloševića, niti je u presudi bilo upotrebljeno protiv njega ili ostalih iz tima.

"U optužnici je bilo navedeno 968 imena žrtava iz različitih incidenata, a na kraju sud me je osudio za jedan događaj u kojem je nastradalo devetoro ljudi", rekao je Šainović.

Upitan da li će se ponovo politički angažovati, Šainović je odgovorio da neće, ocenivši da je stanje u Srbiji prolongiranje duboke krize.

"Predstavnici sadašnje vlasti su ušli u rešavanje statusnog pitanja. Ne može se iz te borbe izaći neogreban, ali se mora izaći", poručio je Šainović.

Šainović je poručio i da je sada srećniji nego ikada u životu, jer je noć prespavao u svojoj kući i jer se, posle decenije, sastao s porodicom i prijateljima.

Šainović se predao Tribunalu 2. aprila 2002. godine.

Pravosnažno je osuđen na 18 godina zatvora, dok je prvostepenom presudom bio osuđen na 22 godine.

Haški tribunal je osudio Šainovića za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na Kosovu od 1. januara do 20. juna 1999. godine.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

FAKE

Njega će negde u opravni odbor,ipak je najbolji u radu sa lovom.

special image