• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Policija prisluškuje više nego svi obaveštajci

Izvor MONDO/Agencije

Organi Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, koji nisu pod kontrolom nijednog odbora Skupštine Srbije, godišnje koriste više posebnih metoda za tajno prikupljanje podataka nego tri obaveštajne službe zajedno, kaže Momir Stojanović.

Predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti Momir Stojanović je ocenio danas su tom odboru potrebna šira ovlašćenja, kako bi, pored tri službe bezbednosti (BIA, VOA i VBA), mogla da kontroliše i organe MUP-a - Upravu kriminalističke policije (UKP) i Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK).

Stojanović je, na konferenciji "Nadzor nad primenom posebnih mera: S papira u praksu", naveo da se izveštaja Odbora na čijem je čelu, ukazuje da UKP i SBPOK primenjuju metode za tajno prikupljanje podataka više nego tri obaveštajne službe zajedno.

Službe pod preteranom kontrolom?

Savetnik direktora BIA Miroslav Panić ocenio je da u Srbiji postoji hiperprodukcija onih koji kontolišu rad službi, i rekao da nijedan organ koji je kontrolisao rad BIA, nije utvrdio nezakonitost u radu. BIA je po njegovim rečima od građana prošle godine dobila i odgovorila na svih 46 zahteva za dostavljanje podataka po Zakonu o informacijama. Isto je i u slučajevima vezanim za zakonske odredbe o zaštiti podataka o ličnosti.

S druge strane, nedovoljna zakonska regulativa ne prepoznaje potrebu skupštinske kontrole svih službi koje tajno prikupljaju podatke, te samim tim ni Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.

Stojanović je ocenio da postoji opasnost da bi se moglo desiti da u cilju borbe protiv organizovanog kriminala dođe do intenzivne primene metoda koje zadiru u ustavna prava i slobode građana.

Kako je ocenio, važno je da se nađe balans između stalnog straha od prisluškivanja i potreba zaštite državne bezbednosti. Po njegovim rečima, neophodno je i zakonom urediti oblast tajnog prikupljanja podataka, jer Srbija nema zakonom uređenu oblast proizvodnje, prometa i korišćenja opreme za tajno prikupljanje podataka.

"Danas svako na carini može legalno da uveze i koristi uređaje za prisluškivanje i snimanje", rekao je Stojanović i dodao da mnogi biznismeni i kompanije koje primenjuju ekonomsku špijunažu, legalno uvoze opremu za tajni nadzor i koriste je.

Mora se utvrditi ko sve ima takvu opremu što bi to bio prvi korak u "zavođenju reda" u tu oblast, kazao je Stojanović.

On je ukazao na značaj uspostavljanja jedinstvenog monitoring-centra za primenu mera tajnog nadzora, i to u okviru Ministarstva pravde.

Zamenik Republičkog javnog tužioca Goran Ilić ocenio je da je ključno pitanje da se i na drugi način mogu prikupiti dokazi, bez zadiranja u nečiju privatnost, a važno je da organi koji primenjuju te mere budu nezavisni i samostalni.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Serbia forever

ajde?

VVV

Moj komšiluk iz paviljona je naj jača špijunska služba koja postoji u svetu, a policija joj nije ni blizu.

ŠUMADINAC

I TREBA DA PRISLUŠKUJU.POSEBNO NVO.

special image