Prema optužnici protiv generala Mladića (73), u to vreme komandanta VRS, ta vojska je uzela kao taoce više od 200 pripadnika Unprofora i neke od njih koristila kao "živi štit" od udara NATO avijacije koji su bili započeli krajem maja 1995.

Kapetan Vojvodić, koji je tada bio oficir za bezbednost u pozadinskoj bazi VRS na Jahorini, posvedočio je da je 26. juna 1995, dan pošto je NATO počeo da bombarduje VRS, u toj bazi zatekao njemu nepoznate vojnike koji su dvojicu "plavih šlemova" vezali za stubove.

Po svedokovim rečima, ti vojnici kazali su mu da su pripadnici Unprofora "ratni zarobljenici" zato što su se "svrstali uz suprotnu stranu" i da postoji sumnja da su "navodili NATO avione".

Vojvodić je rekao da je nedugo zatim po naređenju otišao u obližnje skladište Jahorinski Potok koje su avioni Alijanse već bili bombardovali, i da je tamo zatekao još pet-šest "plavih šlemova" vezanih za stubove.

Tvrdio je da mu je bilo naređeno da se pobrine da zarobljenici budu bezbedni, da im niko ne naudi i da im drugi vojnici ne prilaze.

Iste večeri, po naređenju pretpostavljenog generala Zdravka Tolimira, načelnika za bezbednost Glavnog štaba VRS, Vojvodić je sve zarobljene prebacio u svoju bazu, gde su bili zadržani do oslobađanja, 18. juna.

"Odgovorno tvrdim da im od tada niko nije pretio... Od 26. maja do 18. juna, nikada nisu bili ni fizički, ni psihički ugroženi", naglasio je svedok, dodajući da je, naprotiv, prema njima postupano s poštovanjem prema Ženevskim konvencijama.

Vojvodić je naznačio da su zarobljenici imali pristup lekaru, da ih je obilazio Crveni krst i da im je bilo omogućeno da kupuju voće na pijaci i nabavljaju video kasete.

Da su "plavi šlemovi" bili taoci VRS i da im je bilo prećeno smrću, ako NATO nastavi da bombarduje, tužioci su, tokom unakrsnog ispitivanja, dokazivali filmom na kojem se vidi kako pripadnik VRS, preko prevodioca, u vozilu, kaže zarobljeniku: "Umrećete... za dobro NATO".

Vojvodić je odgovorio da to nije ni čuo, ni video. Isti komentar dao je i na snimak na kojem srpski vojnik vezuje pripadnika Unprofora za stub u Jahorinskom Potoku, uz reči: "Eto, pa nek te Kozirjev (Andej, tadašnji ministar spoljnih poslova Rusije) spasava. J..o te on".

Sledećeg svedoka Mladićeve odbrane, sudije će saslušati sutra.

Optužnica generala Mladića tereti i za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata koji je u šest opština imao razmere genocida i terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, 1992-95.