"Mislim pre svega na azilante sa zapadnog Balkana i iz Turske", rekao je Avramopulos novinarima u Strazburu, dodajući da jedna petina, odnosno oko 100.000 od oko pola miliona zahteva za azil koji su primljeni ove godine, otpada na građane država zapadnog Balkana.
On je na konferenciji za medije koju je održao zajedno sa potpredsednikom Evropske komisije Fransom Timermansom i šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini podvukao da oni koji nemaju prava da ostanu u EU treba što pre da budu vraćeni putem programa readmisije.
"To će osloboditi kapacitete za one kojima je pomoć stvarno potrebna", kazao je on.
Mogerini je podsetila na jutrošnji govor predsednika EK Žana-Kloda Junkera u kojem je on, izlažući plan za rešavanje izbegličke krize, zatražio formiranje zajedničke evropske liste sigurnih zemalja, a među njih je svrstao sve formalne i potencijalne kanidate za članstvo u EU, uključujući Srbiju.
"Kao što je predsednik Junker rekao, licima iz tih zemalja neće automatski biti uskraćeno pravo na azil, koje je neotuđivo, nego će njihovi zahtevi biti obrađivani po ubrzanoj proceduri", ukazala je ona.
Avramopulos je skrenuo pažnju da se sigurnim zemljama smatraju one u kojim nema ratova i progona i u kojima se poštuju ljudska prava.
"Ako dođe do masovnog kršenja ljudskih prava, mi ćemo svakako reagovati", poručio je on.
Junker je u jutrošnjem govoru rekao da će zemljama koje budu skinute sa popisa sigurnih zemalja biti zatvoren put ka evropskom članstvu.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte