Manven Rana, iskusna novinarka BBC-a, provodi vreme sa izbeglicama u Srbiji i šalje najlepšu moguću sliku o Srbima u svet. Za razliku od skandaloznog izvešavanja kolege iz Njujork tajmsa, koji prošle nedelje odabrao „zabavljački ugao“ gledanja na odnos domaćina prema nesrećnim emigrantima, Rana se u svojim tvitovima bavi suštinom – šta i kako ovde proživljavaju izbeglice i to bez ikakvog šminkanja.
Ranina serija o izbegličkoj krizi na Twitteru počinje sa grčkog ostrva Kios, pre nešto manje od mesec dana, pa preko tvitova iz Makedonije, Turske i Bugarske, dolazimo do aktuelnih iz Beograda.
Izbeglicama je noć provedena u autobusima sa juga Srbije prva koje nisu proveli na goloj ledini već dugo vremena, tvituje Rana. Ukazuje da su pojedini na granicama bili po tri dana bez hrane i vode, da su neki po nedelju dana pešačili sa decom od tek nekoliko godina šumama pokušavajući da dođu do Bugarske, i sl.
Na po 120 karaktera pričaju se „cele priče“ o majci koja je kuknjavom izmoli da u voz iz Soluna za makedonsku granicu prime i decu za koje nije imala da plati kartu. Mališani su ušli u voz ali samo u hodnik, nisu smela da sednu ni na jedno prazno mesto u vagonu.
Ili ona o batinama koje su izbeglice dobijale od obične ili specijalne policije po grčkim ostrvima i na granici sa Makedonijom.
Priča iz Srbije počinje „rutinski“, sa kilometarskim redovima za prijavu i naplaćivanjem jedan evro za punjene baterija mobilnih telefona. Ali ton se menja po dolasku u prohladno jutro u Beograd.
„Situacija po običaju“, spavaju u šatorima, gde stignu, mnogi ne mogu da si priušte hotele, neki nemaju ni jakne, nego drhte pod ćebadima, ako i to imaju. Ipak, oni koji su odseli u obližnjem hotelu ostavili su srceparajuće poruke o napuštanju svojih domova zarad (ikakve) svetlije budućnosti ali i one zahvalnosti domaćinima.
Među tvitovima koji su izazvali posebnu pažnju i veliki broj odgovora je onaj sa srpskog slikom policajca koji se očinski mazi sa dečakom izbeglicom. Tvit je više nego jasan - Sirijci su puni reči hvale za ovdašnju policiju „Oni su fer, prvi (na našem putu) koji nas ne tretiraju kao životinje“.
Novinarka ističe da je na trgu kod železničke i autobuske stanice u Beogradu „napravljena čak i mala klinika“ u kojoj se pregledaju i leče izbeglice od kojih su mnoge zakačile ozbiljan kašalj posle nevremena u Makedoniji kroz koju su pešačile.
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi