Pred početak sastanka su najavili da su pripremili tekst čijem se usvajanju nadaju.
Francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev je, u izjavi novinarima pred sam početak sastanka, rekao da Francuska želi da do večeras sa evropskim partnerima postigne dogovor kako bi se što pre primenile zajedničke mere koje će svedočiti o humanosti, odgovornosti i spremnosti EU da se izbeglička kriza reši.
Predlog Francuske je, kako je naveo, da budu uspostavljeni centri za prijem i razvrstavanje migranata i izbeglica, da bude uspostavljen mehanizam njihovog vraćanja u zemlje iz kojih dolaze, kao i da budu ojačane spoljne granice EU, uz znatno osnaživanje mehanizma Fronteksa.
Luksemburški ministar spoljnih i evropskih poslova, zadužen i za pitanja imigracije i azila, Žan Aselborn, rekao je da je "na stolu" tekst na kojem su ministri EU radili i o kojem su postigli konsenzus, a koji on smatra "prilično uravnoteženim", izrazivši nadu da će biti usvojen večeras.
Dolazeći na sastanak, ministar pravosuđa i migracija Švedske Morgan Johanson izrazio je optimizam da će na današnjem sastanku biti nađeno rešenje.
"Mislim da svim želimo da postignemo sporazum. Mislim da je važno za sve zemlje Šengena da nađu rešenje za spoljne granice i da odgovorimo na ovaj izazov sa kojim se suocavamo u Evropi," rekao je on izrazivši očcekivanje da će diskusija biti dobra.
Član Evropske komisije zadužen za pitanje migracija Dimitris Avramopulos rekao je da je pitanje migracija "egzistencijalno pitanje za Evropu."
"Ovo je test da li Evropa može da postigne saglasnost i rešenje. Ali takođe ovo je trenutak da pokažemo da li zaista mislimo kada govorimo o odgovornosti i solidarnosti," rekao je on dolazeći na sastanak.
BRISEL NEMA SNAGE DA NAMETNE KVOTE
Prvi vanredni ministarski sastanak se prošle nedelje završio bez dogovora o planu Evropske komije da na osnovu zadatih kvota za solidarno raspoređivanje oko 120.000 migranata putem uvođenja obavezujućih kvota, a diplomatski izvori kažu da će i danas biti teško doći do kompromisa.
Jedan evropski dipolomatski izvor je rekao agenciji RIA "Novosti" da će raspoređivanje 120.000 izbeglica u zemljama EU biti obavljeno na dobrovoljnoj osnovi i neće biti nametanja nacionalnih kvota.
"Neće biti obavezujućih kvota. Očekuje se da će raspoređivanje biti na dobrovoljnoj osnovi", rekao je ovaj izvor agenciji RIA "Novosti" uoči vanrednog sastanka ministra.
Izvor je dodao da su Mađarska, Češka Republika, Slovačka i Rumunija insistirale na ovakvom pristupu.
Češka Republika i dalje se protivi nametanju obavezujućih kvota za prihvatanje azilanata unutar EU, izjavio je danas premijer Bohuslav Sobotka uoči sastanaka u Uniji o migrantskoj krizi.
"Odlučno ćemo odbaciti svaki pokušaj uvođenja stalnog mehanizma raspoređivanja izbeglica", rekao je Sobotka novinarima.
Češki premijer je naglasio da sistem kvota neće početi da funkcioniše čak i ako bude usvojen odlukom većine na nivou EU. On je upozorio da problem migrantske krize ne treba povezivati sa razvojnim fondovima za članice Unije.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je ranije da je malo verovatno da će članice Unije pristati na obavezujuće kvote za prihvatanje izbjeglica u svim zemljama.
Više od 500.000 migranata i izbjeglica sa Bliskog istoka, iz Azije i Afrike stiglo je u evropski blok od početka ove godine, navodi se u podacima Evropske komisije.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala