• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo koliko je novca potrebno za sreću

Izvor MONDO/Tanjug

Dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju Angus Diton izračunao je koliko novca čoveka čini srećnim.

On smatra da smatra da novac čini čoveka srećnim samo do iznosa od 75.000 dolara bruto po domaćinstvu godišnje.

Da li ste blizu sreći po merililma nobelovca?

Iznos od 75.000 dolara godišnje, ili mesečno 6.250 dolara, je ekvivalent za sadašnjih 5.500 evra mesečno po domaćinstvu, što je 2010. vredelo 4.900 evra, pošto je u međuvremenu dolar u odnosu na evro porastao više od 12 odsto.

Tu procenu izneo je 2010. godine.

"Suma od 75.000 dolara verovatno je granica iznad koje rast dohotka neće više popraviti kapacitet individue u pogledu emotivnog života, kao što je vreme provedeno sa onima koji su mu dragi, izbegavanje bola i bolesti i uživanje u slobodnom vremenu", zaključak je dva nobelovca, ovogodišnjeg Ditona i onog iz 2002. Amerikanca izraelskog porekla Danijela Kanemana.

Kako bi došli do takvog zaključaka, dvojica eksperata su proučavali rezultate ankete američkog instituta Galup-Hiltvejs u kojoj je učestvovalo tokom 2008. i 2009. oko 450.000 američkih ispitanika.

O optimalnoj zaradi mnogo se pričalo 2010. godine zbog toga što je grčka kriza tada bila u punom jeku.

"Da li bi pet godina posle, ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju ostao pri ovoj tvrdnji", pita se novinar lista Figaro Gijom Erar.

"Ne može se tvrditi da se Francuzi slažu sa njegovim mišljenjem, jer je anketa sprovedana u martu ove godine pokazala da oni smatraju da minimalna mesečna suma po osobi treba da bude 1.693 evra ili 3.500 evra po bračnom paru, a da se osoba smatra bogatom ukoliko ima minum 5.000 evra mesečnog dohotka", navodi Figaro.

Diton se u svojoj prvoj izjavi po dobijanju velikog priznanja, kritički se osvrnuo na nejednakost u svetu.

"Kratkoročno, samo politička stabilizacija situacije u konfliktnim zonama može da reši takav sticaj okolnosti (nejednakost u dohocima)", rekao je Diton u interviju datom Nobelovoj Fondaciji po primanju priznanja.

Drugim rečima, sve dok politički lideri ne budu rešili geoplitičke konflikte, počev od izbegličke krize, nejednakost u dohocima će i dalje trajati, naveo je Diton, a preneo francuski list Figaro koji je ocenio da mu je značajno priznanje dodeljeno u trenutku kada tema nejednakosti u raspodeli dohotka predstavlja sve veću pretnju svetu.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xy

Sve zavisi kog novca, onog prevarantskog ili onog sa integritetom? Ako misle na papirni, prevarantski novac, onda nisu u pravu. Njega nikad dosta. Sa zlatom je situacija drugačija, jer zlato ne menja svoju vrednost, ono ima integritet. Sapienti sat.

igi

Sreca je kad zaradis onoliko novca koliko zasluzujes

Pametna

@igi da samo u Srbiji to je tesko. Zasluzis i troduplo vise al nece da ti isplate jer se podrazumeva da u jednoj firmi radis na poziciji na kojoj primas jednu platu za sve ostale firme tvog gazde za koje obavljas iste te poslove. Realno trebao bi 3 plate da primis jer si zaradio a primis jednu i to ne tako super

special image