undefined sirija


Zapad je uhvaćen u raskoraku u Siriji. SAD i njene saveznice besne zbog ruskih vazdušnih udara na položaje islamskih terorista, ali, suštinski, ne mogu ništa da promene.

Rusija u Siriji interveniše na poziv tamošnjih vlasti, tačnije predsednika Bašara al Asada, što je jedan od dva osnova po međunarodnom pravu po kojem zemlja sme da se umeša u unutrašnje sukobe. Rusija je iskoristila priliku da se na međunarodnoj sceni vrati na velika vrata, pokazavši svima da je ustala i da ima šta da kaže.

Na krilima ruske podrške, sirijska vojska, lojalna predsedniku Asadu, potpuno se rahibilitovala, stekla samopouzdanje i od već viđenog gubitnika, krenula je ofanzivu protiv svih frakcija koje se bore za rušenje režima u toj zemlji.

Početkom godine, sirijska vojska je bila otpisana. Gubila je kontrolu nad mnogim područjima, redom su padali gradovi u ruke pripadnika Islamske države. Kada je i Palmira pala u ruke islamskih fundamentalista, mnogima je to bio signal da će "Asad uskoro da padne".

Ali, ulazak Rusije u ovu nemilosrdnu "utakmicu" bitno je promenio stanje na terenu. U samo nekoliko nedelja, frontovi su do te mere transformisali, da sada sirijska vojska napreduje i preuzima inicijativu, a džihadisti su ti koji su u panici.

Zapadne sile na sve načine nastoje da diskredituju Rusiju i njenu intervenciju, pozivajući se na međunarodno pravo(!?), iako ga se ni same ne pridržavaju. SAD optužuju Rusiju da osim namere da zbriše Islamsku državu, usput bombarduje i "umerene pobunjenike" (umerena opozicija protiv Asada), mada niko sa sigurnošću ne može da kaže koje su to snage.

"Mi smo dobili zahtev od legitimnih vlasti, odnosno predsednika Sirije da intervenišemo. Na osnovu toga mi smo došli. I kao što je predsednik Vladimir Putin rekao: 'Očigledno je da će teroristi, ako ih ne uništimo tamo, doći na naš prag'", izjavio je premijer Rusije Dmitrij Medvedev.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao britanski "Indipendent" u Kremlju, Rusi, navodno, planiraju da povećaju broj vazdušnih udara sa 50 na čak 300 dnevno! Da li je ovo realan podatak, teško je reći, ali je činjenica da su ruski avioni u poslednja 24 časa bombardovali 50 meta širom sirijskog fronta.

U toku je ofanziva sirijskih snaga, potpomognutih ruskom avijacijom, na grad Alepa, a navodno, sirijski zvaničnici dostavljaju ruskim saveznicima i do 800 koordinata dnevno za vazdušne udare. Rusi biraju ciljeve, ne žele da gađaju urbana područja, kako ne bi bilo nedužnih civilnih žrtava, mada ih zapadne sile optužuju da su uzrokovali novi talas izbeglica.



Prema pisanju londonskog "Indipendenta", događa mnogo zanimljivih stvari. Naime, Rusi svoje koordinate letova sada dele sa Turcima, a s obzirom na to da je Turska članica NATO, logično je zaključiti da samim tim Rusi dele podatke sa NATO paktom i SAD.

Još zanimljivije je da je rusko vojno vazduhoplovstvo uspostavilo "vruću telefonsku liniju" između vazdušne baze u Latakiji i izraelskog ministarstva odbrane u Tel Avivu. To je pak rezultovalo još neverovatnijim podatkom - izraelski avioni nestali su sa neba, kojeg su, inače, redovno nadletali kako bi ciljali sirijske i iranske snage na Golanskoj visoravni.

Ako je sve ovo tačno, onda je jasno da Rusija nije "sezonska zvezda" rata u Siriji, već da namerava da učvrsti poziciju na Bliskom istoku.

Od kako je Rusija krenula u vazdušnu podršku Asadovim snagama (30. septembra), počele su istovremene četiri akcije protiv džihadista u severnoj i centralnoj Siriji. Trenutni glavni cilj sirijskih snaga jeste da povrate Palmiru, koji je u maju pao u ruke Islamske države, smatrajući da bi to bio jasan signal svima da je ISIS u panici. Ipak, Rusi su skoncetrisani više na područje Alepa odakle je ispaljeno nekoliko raketa ka vazdušnoj bazi Rusa u provinciji Latakija.

Rusija ističe da brani svoje nacionalne interese u Siriji i tvrdi da nije zainteresovana da postavlja lidere te zemlje. "Nama nije važno da li će predsednik biti Asad ili ne, važno je da to ne bude Islamska država", kaže Medvedev.