"Obaranje ruskog aviona je velika greška. Imamo još dokaza da se trgovina naftom sa ISIS-om odvija na turskoj teritoriji. Naši obaveštajni podaci pokazuju da nafta koju crpi ISIS stiže u Tursku", rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin u Parizu na marginama konferencije u klimatskim promenama.
Putin je naveo da Rusija ima čvrste razloge da veruje da je odluka da se obori ruski avion doneta u cilju zaštite trase isporuke nafte ka Turskoj.
"Imamo osnova za sumnju da je odluka da se sruši naš avion bila motivisana željom da se zaštiti trasa isporuke nafte do luka gde se ukrcava na tankere, a da je odbrana Turkmena bila samo izgovor", rekao je Putin.
Putin je naveo i da je čuo da predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan navodno nije naredio obaranje ruskog aviona, nego su to učinili drugi.
"Nije bilo nikakvog razloga da Turska obori ruski avion", rekao je Putin.
Turska je demantovala povezanost sa ISIS-om i odbila da se izvini Rusiji zbog obaranja aviona.
ISIS PARAVAN ZA KRIJUMČARENJE NEVIĐENIH RAZMERA
Islamska država je politički paravan za krijumčarenje velikih razmera, uključujući i naftu i oružje, izjavio je portparol ruske Istražne komisije Vladimir Markin.
"Terorističke organizacije, koje su zabranjene u Rusiji - Islamska država i al-Nusram - samo su politički paravani za veliki biznis krijumčarenja nafte, novca, oružja, predmeta kulturnog nasleđa, ljudskih organa i robova", napisao je Markin u tekstu za list "Izvestija".
Markin je naveo da su "slabi politicari, kao što su turski i ukrajinski 'lideri' samo marionete, kojima upravljaju kriminalni bosovi iz senke", prenela je agencija Tass.
Saradnja sa teroristima i krijumčarima usmerena je protiv interesa svih naroda, smatra Markin.
Markin je rekao da na pitanje da "Rusija vojnim sredstvima štiti svoje interese, pa što to ne bi mogla i Turska", ima jasan odgovor: "Loše prikrivena saradnja sa teroristima i krijumčarima usmerena je protiv interesa svih naroda i Turska nije izuzetak".
Mreže krijumčarenja, falsifikovanja, droge i ilegalnih migranata mogu biti iskorišćeni za terorističke napade, kao što je nedavno bio slučaj u Parizu, kazao je Markin.
On je dodao da bi Rusija mogla da uvede oštrije mere migrantske politike prema zemljama koje nisu u stanju da kontrolišu uticaj "međunarodnog kriminala i njegovih saučesnika u informacionom ratu protiv Rusije".
"To su mere predostrožnosti, a ne osvete. Sloboda ne može da postoji bez bezbednosti", poručio je Markin.
Partizan razbijen u Atini: Crno-beli nemoćni pred šampionom Evrope!
"Hoće li mi neko nešto reći, je l' ovako normalno?": Željko Obradović u čudu na konferenciji, Grk mu se izvinjavao
"To što Rusi rade je teror, zavrnuli slavinu": Najsiromašnija država Evrope je u energetskoj i humanitarnoj krizi
Studentski protesti u Beogradu: Blokirana Mostarska petlja, do 15 časova bez saobraćaja
U džepovima severnokorejskih vojnika pronađeno misteriozno pismo! Brutalno ih ubili, a na papiru je pisalo sve