• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oplatolom zagađeno i pozorište u Vranju

Izvor Beta

Institut Vinča je utvrdio da je oplatno ulje kojim je tokom rekonstrukcije zagađeno pozorište "Bora Stanković“ u Vranju isto oplatno ulje kojim su zagađene zgrade u naselju "Ivo Lola Ribar“, kao i Institut za majku i dete u Beogradu.

To je izjavila danas u Vranju direktorka laboratorije za fizičku hemiju Instituta Vinča Milica Mačeta Kaninski.

Kaninski, koja je saznanja o načinu zagađenosti vranjskog pozorišta iznela na sednici Skupštine Grada Vranja rekla je i da su stručnjaci Instituta Vinča do sada sanirali više od 10.000 kvadrata zagađenog stambenog prostora oplatnim uljem u Beogradu i Novom Sadu, kao i da je nakon završene dekontaminacije to potpuno bezbedan prostor za život.

"Institut Vinča se poslednjih godinu i po dana bavi problemom zgrada koje su zagađene neispravnim oplatnim uljem od kojih je najveći broj zagađenih zgrada u Beogradu ali ih ima i u drugim delovima Srbije", kazala je Kaninski.

Ona je odbornicima u Skupštini Grada Vranja rekla da uspešan tretman dekontaminacije prestavlja prirodni proces razgradnje štetnih jedinjenja iz oplatnog ulja.

"Takvo oplatno ulje spada u rezistentne organske zagađivače koji mogu biti i mutageni i kancerogeni međutim tretman koji se primenjuje je takav da svo zagađenje iz betona može biti izvučeno",kazala je Kaninski i dodala da će nakon završenog tretmana dekontaminacije vranjsko pozorište biti potpuno bezbedno.

Kaninski je navela i da je oplatno ulje koje je izazvalo zagađenje u "smrdljivim zgradama" u Beogradu i Vranju poreklom iz Srbije, a pretpostavlja se da je reč o gruboj greški proizvođača koji je istrošeno motorno ulje, koje sme da se reciklira i da se u takvom obliku upotrebljava, umesto na reciklažu poslao direktno na tržište.

"Oplatol koji je izašao na tržište je imao tehnički list koji je jedini potreban da se on nađe u prodaji po našim važećim zakonima i pravilnicima a koji govori o tome kakve su mu fizičke karakteristike ali ne i o hemijskom sastavu jer hemijski sastav nije obavezan“, rekla je Kaninski i dodala da u Srbiji ne postoji pravilnik koji određuje kakvog hemijskog sastava mora da bude građevinski ili pomoćni građevinski materijal da bi mogao da izađe na tržište.

Gradonačelnik Vranja Zoran Antić je rekao odbornicima Skupštine Grada Vranja da je zbog zagađenja zidova određenom vrstom oplatnog ulja tokom prve faze izgradnje pozorišta "Bora Stanković" lokalna samouprava protiv n.n lica preduzela određene pravne radnje kao i da očekuje da u toku sudskog procesa bude utvrđeno ko je i na koji način odgovoran za zagađenje zidova pozorišta.

Da sa zgradom pozorišta nešto nije u redu alarmirali su u septembru radnici gradskog "Vodovoda" koji su nakon nekoliko dana provedenih u podrumu zgrade gde su radili na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži dobili glavobolju i mučninu, nakon čega su radovi obustavljeni a pozvani su stručnjaci iz Instituta Vinča da utvrde o kakvom se zagađenju radi.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

interesanto

Sada je 'oplatno ulje' a ne Oplatol. Velika razlika. Zna se ko je stavio u promet, ko je zidao, isto je u naselju Dr Ivan Ribar. Zna se i da niko nikada nece odgovarati zbog ovoga. Sta bi sa vrticem, Bankom maticnih celija u Beogradu? I to se uspesno sanira? Mesecima, godinama? Zgrade u Dr Ivana Ribara nikada nece moci uspesno da se saniraju. Pozdrav za sve postene ljude!

lupi

Nije Ivo Lola nego Ivan, njegov ćaća. Oba Ribara iz Hrvatske po dedi.

Zoca

A šta će biti s labudovima

special image