• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od 2020. i mi u borbi protiv klimatskih promena

Srbija planira da u narednih godinu dana potpiše i ratifikuje pariski globalni sporazum o klimatskim promjenama, a da do kraja 2019. godine dobije strategiju borbe protiv klimatskih promjena, najavljuje resorna ministarka.

Srpska ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine, Snežana Bogosavljević Bošković je na konferenciji za novinare u Beogradu, povodom sporazuma o klimatskim promjenama koji je postignut 12. decembra na konferenciji UN u Parizu, istakla da je plan da se u narednih godinu dana završi potpisivanje i ratifikacija tog sporazuma.

Boškovićeva je dodala da će izrada strategije borbe protiv klimatskih promena početi početkom naredne godine i trajati oko dve godine.

Ona je podsetila da je Srbija još u junu, kao prva zemlja u regionu i među prvih 10 zemalja u svetu, dostavila svoj cilj za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte od 9,8 odsto do 2030. u odnosu na 1990. godinu.

Boškovićeva je navela da Srbija nije veliki emiter gasova, ali želi da ih dodatno smanji te izrazila uverenje da će zemlje u razvoju, poput Srbije, imati konkretnu pomoć i podršku u borbi protiv klimatskih promjena - preneli su mediji.

"Srbija planira i da pripremi i usvoji akcioni plan za adaptaciju na klimatske promene, koji je vrlo važan, jer treba da stvori uslove kako bi srpska privreda bila održiva", istakla je ona.

Francuska ambasadorka Kristin Moro rekla je da je pariski sporazum pravno obavezujući i da je ciljeve za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte dostavilo 188 od 196 članica Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama.

Ona je napomenula da je jedan od rezultata međunarodnih napora u borbi protiv klimatskih promena u svetu i obećanje o izdvajanju 100 milijardi dolara godišnje zemljama u razvoju za potrebe borbe protiv klimatskih promena.

Pariski sporazum predviđa ograničenje rasta temperature u svetu do kraja veka ispod dva stepena Celzijusa uz mogućnost ograničenja rasta i na 1,5 stepeni.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image