Ovog decembra tačno je 20 godina od kada je Žan-Mark Bosman, bivši belgijski fudbaler, dobio spor na sudu sa Liježom, klubom koji 1990. godine nije želeo da ga pusti u Dankerk, iako mu je ugovor uveliko bio istekao.
Od tada, 1995. godine, to više nije moguće i ne samo da je igrač slobodan u izboru nove sredine kada mu istekne ugovor, već ima pravo da šest meseci pre isteka potpiše za drugi klub, bez obeštećenja, i potom sačeka da ugovor prestane da važi pre nego što zaista ostvari transfer.
Ova radikalna promena u evropskom i svetskom klubu odrazila se, naravno, i na transfere igrača, ustanovljena su nova pravila igre i, naravno, novi načini da se izigraju i klubovi i sami igrači.
Ovog januara, kada počne zimski prelazni rok u najvećem broju nacionalnih liga, veliki broj kvalitetnih, poznatih, pa i slavnih igrača, u poznim godinama, ali i mladih, biće slobodan u izboru nove sredine. Među njima ima i nekoliko sprskih fudbalera, a mi ćemo navesti Branislava Ivanovića iz Čelsija, Andriju Živkovića iz Partizana, Nenada Tomovića iz Fiorentine, Nemanju Vidića iz Intera, itd.
U Živkovićevom slučaju, doduše, stvar je malo komplikovanija, jer je Partizan u međuvremenu prodao 50 odsto prava na njegov transfer čuvenoj agenciji izraelskog menadžera, Pinija Zahavija, pa se tako i agencija pita oko narednih poteza mladog igrača, kojem će ugovor s Partizanom zvanično isteći 30. juna 2016. godine.
Živković je samo jedan u moru igrača koji će ovog juna morati da donose odluke o daljoj karijeri, bez obzira na to da li će konačna odluka biti produžetak saradnje s klubom ili odlazak. MONDO vam donosi Top 10 listu fudbalera, koji će svakako biti u fokusu tokom narednih mesec i više dana.
1. Samir Handanović (Inter)
Zašto iskusni 31-godišnji na prvom mestu, kada je tu jedan Zlatan Ibrahimović? Pravih, kvalitetnih golmana svetske klase hronično je malo, a nema dileme oko toga da li je Slovenac u "crème de la crème" klasi čuvara mreže. Handanović je godinama unazad jedan od najpouzdanijih čuvara mreže na planeti, trenutno je u seriji od šest odbranjenih penala u poslednjih sedam pokušaja, sačuvao je mrežu na 11 mečeva ove sezone, a karijere Đanluiđija Bufona, Ikera Kasiljasa, Petra Čeha i ostalih uče nas da rane tridesete nisu pozne, već najbolje godine za golmana. Ako neko uspe da "mazne" Hadanovića Interu, uradiće veliki posao. Za "male" pare – njegovu platu! Handanović se u međuvremenu povukao iz reprezentacije Slovenije i potpuno je posveđen klupskom fudbalu.
2. Zlatan Ibrahimović (Pari Sen Žermen)
Zlatan. Zar je potrebno bilo šta reći? Da, tačno je da Šveđanin balkasnskih korena ima već 34 godine, ali Ibrahimović živi zdrav život, svedoci tvrde da je uvek najsrčaniji i najpredaniji na treninzima i da sa takvim pristupom, uz nemerljiv talenat koji je dobio na dar, može još dugo da igra na vrhunskom nivou. Zlatan sa sobom donosi i "hype", popularnost, samopouzdanje koje se graniči sa arogancijom, iskustvo, naviku da osvaja trofeje. On samo DVA puta u svojoj karijeri nije bio šampion! Plata mu nije mala, ali se uglavnom isplati svaki cent uložen u jednog od najkontroverznijih igrača današnjice. Procena je da bi mogao da ode i u SAD.
3. Sofien Feguli (Valensija)
Alžirac sa francuskim pasošem, a to nije nimalo zanemarljivo jer je on zvanično stanovnik EU, biće "best buy" opcija za klubove kojima je potreban agilan, brz, neumoran krilni fudbaler i to na duže staze, jer... Feguli ima 25 godina, u naponu je snage i, osim što ove sezone igra u lošoj formi poput cele Valensije, ima mnogo toga da pruži u sezonama koje dolaze. U prethodne dve, bio je prvi asistent kluba sa "Mestalje", a neretko se upisuje i u strelce. Novi trener "slepih miševa", Gari Nevil, insistira na tome da Feguli ostane i da mu se ponudi novi, pojačan ugovor, ali ako se javi neko "jači", teško da će momak koji je počeo karijeru u Crvenoj zvezdi iz Pariza ostati u klubu za koji igra još od 2010. godine.
4. Branislav Ivanović (Čelsi)
Nije što je naš, nije što je kapiten reprezentacije Srbije, nije što ga gledamo svakog vikenda na TV-u u dresu Čelsija i to godinama, u kontinuitetu – Bane zaista zaslužuje da u oštroj konkurenciji bude u samom vrhu ove liste i ponude koje uveliko ima to potvrđuju. Čelsi, koji se pretvorio u fabriku za proizvodnju novca na transferima mladih igrača, od nedavno sprovodi restriktivnu politiku prema veteranima, kojima nudi samo jednogodišnje produžetke saradnje. Nešto poput ugovora o privremenom radu. Ivanoviću, koji ima 31 godinu, to se ne dopada i on je u međuvremenu odlučio da ode sa "Stamford bridža", na kojem je od januara 2008. godine. Inter je navodno najbliži da ga privoli, kao što je bio slučaj sa Nemanjom Vidićem zime 2014. godine. Da li će "Meaca" biti naredna Ivanovićeva adresa? Saznaćemo uskoro...
5. Ever Banega (Sevilja)
Kada je dolazio u Evropu, kao senzacija Boke Juniors, Banega je nagoveštavao veliku fudbalsku karijeru, ali – ne ulazeći u razloge – nije ostvario pun potencijal u svom prvom klubu van rodne Argentine, Valensiji. U međuvremenu, prešao je u redove rivalske Sevilje i stigao nadomak isteka ugovora, ali je na tom putu i fudbalski stasao, sazreo, stekao neophodnu mirnoću potrebnu za defanzivnog vezistu, pa deluje da je kao slobodan igrač, sa svega 27 godina, i dalje dobro rešenje za svakoga ko bi osvežio vezni red. Ne radi se o fudbaleru koji bi bio standardan u najjačim klubovima sveta, ali u situaciji kada ga možete dobiti za "dž", svakako ćete obratiti pažnju na momka sa zavidnih 38 nastupa za "gaučose", a dobro znamo kakva konkurencija vlada za svaku poziciju u reprezentaciji Argentine.
6. Ezekijel Laveci (Pari Sen Žermena)
I posle Argentinca, Argentinac, ali s razlogom. Talentovan i nepredvidiv, ali u oba smisla. To što je Laveci skoro ravnopravno učestvovao u pohodu na finale Svetskog prvenstva, u konkurenciji Lea Mesija, Anhela Di Marije, Gonzala Iguaina i ostalih, govori o tome da čovek zna da igra fudbal, u to smo mogli da se uverimo i gledajući ga u dresu Pari Sen Žermena i, naročito, Napolija, iz kojeg je otišao u Ligu 1, ali... Na sve dobro vezano za Lavecija, ima to "ali" koje se tiče njegove discipline, radne etike, odnosa prema nadređenima. Kad saberemo sve dobro i loše, liči kao "idealno" pojačanje za Inter ili Milan. Slažete se?
7. Žoel Matip (Šalke)
Iako kažu da je sve već završeno oko prelaska u Liverpul i da će od juna ovaj stameni Kamerunac sa nemačkim pasošem (ili obrnuto?) pojačati poroznu odbranu koju je nasledio Jirgen Klop, taj transfer još nije potvrđen i Matip će, bar još neko vreme, biti potencijalno veliko pojačanje za klubove koji žele relativno mladog, a prilično iskusnog i pouzdanog defanzivca. Matip ima 24 godine, podjednako dobro igra i kao defanzivni vezista i kao štoper, visok je 193 centimetara, ima sjajan odraz i kvalitetno anticipira situacije iz kojih dolazi opasnost. Nije slučajno jedan od prvih igrača za koje je zagrizao Klop, ali hajde da sačekamo i vidimo hoće li neko ukrasti Klopu ovaj ukusan komad fudbalskog kolača "iz usta".
8. Aleksandr Kokorin (Dinamo Moskva)
Kao i mnogi ruski fudbaleri, Kokorin je sa samo 24 godine uspeo da se digne u nebesa i padne nazad među prosečne napadače – ne u ruskim, već evropskim okvirima. Međutim, miljenik nekadašnjeg selektora "zbornaje", Fabija Kapela, i dalje je dovoljno mlad, dovoljno dobar i dovoljno jeftin da bi bio interesantan klubovima sa Zapada. Njegov odlazak iz Dinama je izvestan, jer se klub i igrač "kolju" oko (ne)produžetka saradnje, pa je stoga Kokorin odigrao samo deset mečeva ove sezone i postigao pet golova, uz jednu asistenciju. To što nije produžio saradnju sa klubom za koji nastupa od mlađih kategorija, samo nagoveštava ono što će se verovatno dogoditi – transfer! Ali, gde? Nije tajna da ga je Arsenal tražio letos...
9. Andrija Živković (Partizan)
Živkovića smo već pomenuli, ali to ne znači da nije zaslužio da se nađe i na samoj listi deset "najpoželjnijih". "Žile" je, sa 19 godina napunjenih u julu, ubedljivo najmlađi fudbaler u ovom društvu i, šta reći o tome? Jasno je da su vršnjaci njegovog potencijala čvrsto i dugoročno vezani za svoje klubove širom Evrope, ali situacija u srpskom fudbalu, samom Partizanu i brojne "kombinacije" sa uzimanjem para od agencija unapred, dovele su do toga da Partizan poseduje samo 25 odsto prava na ugovor sjajnog driblera i, što je još gore, da se Partizan nalazi na šest meseci od razlaza sa biserom svoje škole, bez šanse da na njemu dodatno zaradi. Ali, ako je prethodna Uprava kluba iz Humske već inkasirala određenu sumu od Zahavijeve agencije, ostaje nam da sačekamo rasplet i saznamo ime prvog inostranog kluba omalenog Nišlije.
10. Čarli Ostin (Kvins Park Rendžers)
U konkurenciji mnogih sjajnih veterana, ali pomalo istrošenih zvezda, poput Majkla Karika, Matjea Flaminija, Mikela Artete, Džona Terija, Nemanje Vidića, Martina Demikelisa, Viktora Valdesa, Tomaša Rosickog, Kolo Turea, Rodriga Palasija, odlučili smo se da listu završimo sa jednim fudbalerom iz Čempionšipa. Ostinom. Nije to slučajno. Iako ne igra trenutno u najvišem rangu engleskog fudbala, Ostin nam je prošle sezone (18 golova) pokazao da je itekako opasan i u premijerligaškoj konkurenciji. Konstantan je, bez obzira na to gde je igrao i u kom rangu takmičenja, imao je po 17, 18, 20, pa i 28 golova u sezoni, ima 26 godina, zdrav je, ne povređuje se, "old school" tip napadača je, što neki veliki engleski klubovi i dalje vole, ali ima i preku narav. Pre dve godine optužen je za fizički napad na čoveka koji ga je optužio da se drogirao u toaletu noćnog kluba.
Posle svega, možete li da predvidite neki od transfera? Gde će ko od nabrojanih igrača?