Vučić je istakao da će ili oni odustati od toga, ili će Srbija morati da pronađemo odgovor i na to.

"Mi se ne mešamo u želje drugih država. Srbija ima svoju želju, a to je da bude vojno neutralna. To je naša želja, imamo skupštinsku deklaraciju, tako se ponašamo", rekao je premijer upitan da li će Srbija biti ugrožena od priključenja Crne Gore NATO-u i dodao:

"Ne mešamo se u to što druge zemlje žele da rade, ne osećamo po tom pitanju ugroženost, ono gde smo mi osetili probleme za nas, o čemu smo razgovarali sa našim partnerima u Moskvi, dakle, to je bio slučaj kada su neke zemlje počele da naručuju balističke rakete koje se nalaze nama u okruženju, i u tom trenutku mi smo rekli, znate, mi na pancir haubice imamo čime da odgovorimo, odbranićemo se, za patrije tog i tog tipa, imaćemo 'lazare' u serijskoj proizvodnji, ne brinemo, ali ne znam zašto bi neko u našem regionu uzimao balističke rakete, i verujem da ćemo u budućnosti razgovarati o tom pitanju, ili će oni odustati od toga, ili ćemo mi morati da pronađemo odgovor i na to", rekeo je Vučić u intervjuu za srpski Sputnjik.

Premijer je dodao da svako bira svoju sudbinu, svako ima pravo da donosi svoje odluke.

"Srbija je donela svoju odluku, i Srbija se svoje odluke, kao što vidite, vrlo čvrsto, vrlo ozbiljno, i rekao bih veoma pošteno i odgovorno drži. Crna Gora je donela svoju odluku. Mi imamo odlične odnose sa Ruskom Federacijom, imamo vrlo dobre odnose sa Crnom Gorom. Oni su izabrali svoj put, Srbija bira svoj put", rekao je Vučić.

Na pitanje hoće li možda predložiti neki trilateralni sastanak u Beogradu - Srbija, Crna Gora i Rusija, premijer kaže da je Srbija mala zemlja da bi mogla da određuje Rusiji gde i kako.

"Ako bi Rusija nas pitala nešto, mi smo uvek spremni da pružimo najbolje moguće usluge i Rusiji i Crnoj Gori, i da razgovaramo na svaku temu, i mislim da bi ljudi u Crnoj Gori to jedva dočekali, da budem iskren, mislim da njima to sada nedostaje, a naravno Rusija ima pravo na zaštitu svojih nacionalnih interesa u šta se mi ni na koji način ne mešamo", naveo je Vučić.

Govoreći o ekonomskoj sradnji sa Rusijom, premijer je rekao da po tom pitanju postoji zaista bezbroj planova.

Podsetio je da se početkom januara očekuje dolazak potpredsednika Vlade Dmitrija Dime Rogozina.

"Sve nam je na stolu, u svim oblastima društvenog života su otvorena pitanja naše saradnje. Dakle, od industrije, poljoprivrede, kulture do, rekao bih, ne znam da li to baš spada u vojnu saradnju, remontovanja ruskih helikoptera, što su su do skoro radile NATO zemlje Češka i Poljska, itd. Ako uspemo da postignemo taj sporazum, to će biti od ogromnog ekonomskog značaja za Srbiju", rekao je Vučić.

U 2016. očekuje veišestruko pojačanu trgovinsku razmenu sa Rusijom u odosu na prošlu godinu kada smo, kako je rekao, imali mnogo problema i mi i Rusija, sa kursom valute i sa teškim problemima koje smo nasledili iz 2014. godine.

"Ali 2016. mora da bude mnogo bolja. I mislim da sada otvaramo mnoge mogućnosti za saradnju. Uvek mi se kada o tome počnemo da pričamo, oči otvore i zacakle jer vidim mnogo mogućnosti i mnogo šansi i mnogo nade za tu vrstu saradnje. I nije tu pitanje samo izvoza naših vozila, i da li će nam Kazahstan to dozvoliti, jer to dozvoljava Evroazijski savez, već je to pitanje jedne šire i ozbiljnije saradnje", rekao je.

Na konstataciju da za Srbiju otvaraju nove mogućnosti posle uvođenja ruskih sankcija Turskoj, Vučić kaže: "Da, to je pitanje naših građevinskih radnika u Rusiji, i ruskih građevinskih kompanija ovde, pošto mi imamo sve više projekata, i već vidim da su dve naše kompanije napravile zajedničke građevinske kompanije sa ruskim kompanijama. Dakle, mnogo toga se gradi u Rusiji, mnogo toga se gradi u Srbiji, odlično, neka rade. Mogu ruski investitori da dođu i naprave svoja postrojenja za izgradnju, odnosno za pravljenje asfalta, betona, obrnuto, zapošljavaće radnike", kazao je premijer.