Pre dve nedelje svet je sa četvoro očiju ugledao dvoglavi piton.

Minijaturno čudovište izmileo je iz jednog od deset jaja, koje je položila petogodišnja zmija nazvana Mama, odgajivača Džona Meknamare, koju je upario sa mužjakom kolege odgajivača pitona.

Dvoglavi je izgleda sasvim normalno od repa naviše, ali se telo od vrata razdvaja na dva dela sa potpuno formiranim glavama.

Meknamara, koji je prvo pomislio da su se izlegle zmije blizanci, kaže da je poremećaj sličan onom koji se javlja kod ljudi.

"Izgleda su bila dva žumanca koja se nisu dobro razdvojila... i onda sam dobio ovo. Pošto poznajem mnogo odgajivača gmizavaca, raspitao sam se okolo i ispostavilo se da je ovo prilično redak slučaj, a još je ređe da dvoglava zmija preživi posle izleganja", kaže Meknamara.

Dvoglavi reptil, koji se izlegao Vodongi, na severoistoku savezne države Viktroje, kod granice sa Novim Južnim Velsom, dobio je i dva imena - Katana i Vakizaši, po nazivima japanskih sablji. Samo su samuraji mogli da nose obe sablje i tako su ih raspoznavali u feudalnom Japanu.

Par tih sablji nazivan je "daišo", što znači veliki-mali.

Iako pol dvoglave zmije nije poznat, Meknamarina kćerka predlaže da se zmija nazove "The Twin Destroyer".

Profesor Ben Filips sa Univerziteta u Melburnu kaže da bi zmija mogla da poživi godinama pod uslovom da su svi organi formirani normalno.

Filips ističe da će se prelomni trenutak dogoditi kada zmija prvi put nešto pojede.