U obrazloženju predloga izmene zakona, koje je dao poslanik Branislav Blažić (SNS) se navodi da su to pogranične opštine kojima treba pomoći da se davanjem statusa grada stvore uslovi za više investicija i bolji ekonomski razvoj.
"Iz pograničnih mesta, kao što su Vršac, Kikinda i Pirot, pojačan je odliv stanovništva, posebno mladih i stručnih ljudi ka centralnim područjima države. To se nepovoljno odražava na bezbednost i pravilan regionalni razvoj zemlje. Unapređivanje statusa ovih jedinica lokalne samouprave doprineće njihovom razvoju i punom korišćenju privrednih, kadrovskih i prirodnih kapaciteta", objasnio je poslanik Blažić.
Srbija je zvanično, po Zakonu o teritorijalnoj organizaciji iz 2007. godine do danas, imala 22 lokalne samouprave, plus Beograd, koji ima specijalni status i sa dodatkom Prištine.
Jedna od najvažnijih kriterijuma da se i zvanično nosi naziv grada je da na teritoriji opštine živi više od 100.000 stanovnika. Takve lokalne samouprave onda mogu imati svoje (gradske) opštine, kao što je slučaj u Beogradu i Nišu.
Gradovi i opštine imaju pravo na sopstvene simbole, zastavu i grb. Ali "biti grad" nije stvar insignija i forme, već ekonomske potrebe.
Gradovi imaju posebne pogodnosti, lakše se izlazi pred inostrane investitore nego kada je u pitanju opština (municipality), a otvara se prostor i za priliv većih tzv. transfernih sredstava - iz budžeta Republike.
"ZASLUŽENO PRIZNANJE"
Za izmenu zakona u republičkom parlamentu glasalo je 156 poslanika, a jedan je bio protiv.
Predsednik opštine Pirot Vladan Vasić rekao je agenciji Beta da je ovo priznanje za taj grad.
"Pirot je odavno po svom ekonomskom razvoju i geografskom položaju zaslužio da dobije status grada", rekao je Vasić.
On se zahvalio građanima koji su pre pet godina sa oko 7.000 potpisa podržali inicijativu da Pirot dobije status grada.
"Takođe, veliku zahvalnost dugujemo i poslaniku Branislavu Blažiću iz Kikinde koji je predlagač izmene ovog zakona o teritorijalnoj organizaciji. Posebnu zahvalnost dugujemo predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću koji je podržao predlog poslanika Blažića da ove tri opštine dobiju status grada", rekao je Vasić.
On je dodao da se dobijanjem statusa grada Pirotu otvaraju mogućnosti za dalji razvoj i dolazak investitora.
Uslovi za dobijanje statusa grada su, pored broja stanovnika, i poseban geografski položaj, položaj značajan za Srbiju, ili specifičnosti, recimo blizina državne granice.
Gradovi koji imaju više od 100.000 stanovnika su Zrenjanin, Kraljevo, Kruševac, Leskovac, Smederevo, Subotica, Čačak i Šabac. Gradovi koji su dobili status zbog posebnog geografskog položaja i izuzetnog značaja za pojedina područja Srbije su Valjevo, Vranje, Zaječar, Jagodina, Loznica, Novi Pazar, Požarevac, Sombor, Sremska Mitrovica i Užice, dok su Vranje, Užice, Loznica i Zaječar karakteristične jer se nalaze u blizini državne granice.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!