Cvetković je rekao da je stanje bezbednosti na teritoriji Srbije u celini "stabilno uz postojanje indikatora moguće destabilizacije na Kosovu i Metohiji".

On je rekao da ne može biti isključena mogućnost delovanja povratnika sa ratišta u Siriji i Iraku, imajući u vidu da je većina učestvovala u borbenim dejstvima i da su prošli proces intenzivne verske indoktrinacije.

Cvetković je rekao da srpske službe bezbednosti raspolažu podacima o državljanima Srbije i iz regiona koji učestvuju u sukobima u Siriji i Iraku i da je reč o promenljivim brojkama.

On je ocenio da je političko bezbednosna situacija na Kosovu i metohiji već duže vreme nestabilna, pre svega zbog neslaganja vlasti i opozicije u vezi sa primenom Briselskog sporazuma, a da je stanje "dodatno opterećeno" delovanjem radikalnih islamista u pokrajini koji su se vratili sa ratnih područja i sve češće ispoljavaju pretnje.

"Naša služba preduzima preventivne i druge mere sa ciljem sprečavanja eventualnog prelivanja krize preko administrativne linije i ugrožavanja jedinica Vojske i MUP-a u Kopnenoj zoni bezbednosti", naveo je Cvetković.

Kada je reč o migrantskoj krizi i mogućem broju povećanja migranata u Srbiji, situacija prati i procenjuje, rekao je direktor VBA.

"Trenutno je bezbednosna situacija posebno složena na granici Makedonije i Grčke. Tim pre jer je reč o osobama koje potiču iz ratom zahvaćenih područja zbog čega je otvorena mogućnost za infiltraciju pripadnika terorističkih organizacija koje učestvuju u sukobima na Bliskom istoku", rekao je Cvetković.

On je rekao da VBA veliku pažnju poklanja preventivnim merama, pre svega jačanju mera bezbednosne i kontraobaveštajne zaštiteu onim organizacionim celinama čije se angažovanje u slučaju potrebe planira u vezi sa migrantskom krizom.