Dok kod nas u medijima sve puca od tekstova o "trećoj strani" (vidi pod: Andrija Živković i Luka Jović), FIFA sve češće kažnjava klubove koji pristaju da prodaju "procente" agencijama i menadžerima.

Iako je kod "večitih" olakšavajuća okolnost to što su tinejdžeri prodati agenciji Pinija Zahavija pre 1. maja 2015. godine, kada su pooštreni i kriterijumi i sankcije u borbi protiv ovog malignog obolenja fudbalske igre, odluke FIFA objavljene danas na zvaničnom portalu upozoravaju ne samo dva naša najveća kluba, već i sve ostale, da se ne igraju sa vatrom.

Santos, Sevilja, Trudense i Tvente poslednji su u nizu klubova koji su zaradili kazne zbog nepoštovanja striktno propisanih pravila o tome ko može da zastupa fudbalere i koliki su procenti dozvoljeni za menadžere i agencije.

Nakon što je treća strana zabranjena, klubovi ne smeju da "nagrade" agente sa više od deset odsto visine ukupnog transfera, nekada čak ni toliko, a u obavezi je i isplata naknade matičnim klubovima za školovanje igrača za svaki transfer do napunjene 23. godine.

Santos je kažnjen sa 75.000 franaka, Sevilja sa 55.000, Trudense sa 60.000, a Tvente sa 185.000, pošto je zaključeno da je omogućio menadžerima da utiču na transfer politiku kluba, ali i jer je kršio pravila o poverljivosti informacija. Svi klubovi dobili su upozorenje da će svaki sličan propust u budućnosti biti znatno oštrije sankcionisan.

Borbu protiv treće strane u transferima započeli su Englezi, 2008. godine, nakon "preprodaje" Karlosa Teveza i Havijera Maskerana u Liverpul i Mančester junajted, a preko Vest Hema, u kom su se zadržali pola sezone. Posao nije vodio Korintijans, već agencija koja ih je otkupila u Argentini, odvela u Brazil i zatim napravila "haos" u Engleskoj.

Ipak, tek krajem 2014. FIFA je odlučila da bukvalno ukine pravo agencija i menadžera da uzmu više od deset odsto novca od obeštećenja, a takvih slučajeva bilo je i kod nas. Odlučeno je da se sankcije ne odnose na transfere ugovorene pre prvog januara 2015. godine, a za one potpisane u periodu od 1. januara do 30. aprila 2015, važio je "rok trajanja" od godinu dana.

Utoliko, može se prepoznati žudnja pojedinih naših klubova da prodaju tinejdžere za bud zašto u decembru prošle godine, jer bi "dilovi" potpisani pre toga prestali da važe 356. dana kasnije...